ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը և Մուլտիկարտա ընկերությունը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն որոշում է կայացրել փոխարինել սեփական Պրոցեսինգային կենտրոնը ռուսական առաջատար Մուլտիկարտա ընկերության Պրոցեսինգային կենտրոնով, որը համապատասխանում է միջազգային բոլոր ստանդարտներին:
Մուլտիկարտա ընկերությունը կիրառում է ռուսական և արտասահմանյան լավագույն տեխնոլոգիաները, ինչպես նաև իր կողմից ներդրված բացառիկ մշակումներ հետևյալ ուղղություններում`
• քարտերի թողարկման և սպասարկման ծրագրերի սպասարկում,
• հեռահար սարքերի համապարփակ ու տեխնոլոգիական սպասարկում (բանկոմատներ, վճարային տերմինալներ, POS-տերմինալներ և այլն):
Մուլտիկարտա ընկերությունն ապահովում է վճարհաշվարկային ոլորտի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան անվտանգության բարձր մակարդակ: Մուլտիկարտա ընկերության Պրոցեսինգային կենտրոնի սպասարկման ներքո գտնվում են ավելի քան`
• 50 մլն. քարտ
• 25 հազ. բանկոմատ
• 250 հազ. POS-տերմինալ
• 6 հազ. ինտերնետային առևտրի գործակալ
• տարեկան 5 մլրդ. մշակված գործարք
Համագործակցության սկիզբը դրվեց ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի և Մուլտիկարտա ընկերության ղեկավարների մասնակցությամբ կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում, որը տեղի  ունեցավ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխամասային գրասենյակում 2019 թվականի հոկտեմբերի 17-ին, հայաստանյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Համագործակցության հիմնական նպատակը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի քարտապաններին մատուցվող ծառայությունների և սպասարկման որակի բարելավումն է, ինչպես նաև Հայաստանում քարտային շուկայի որակական աճը:
Միանալով Մուլտիկարտա Պրոցեսինգային կենտրոնին` ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն իր հաճախորդներին կտրամադրի այնպիսի նոր տեխնոլոգիական ծառայություններ, ինչպիսիք են՝
• ինտերնետ առևտրի հնարավորություն,
• Visa Direct/Money Send – Հայաստանի և սփյուռքի ամենապահանջված ծառայություններից մեկը,
• ռուսական МИР քարտերի թողարկում և սպասարկում,
• դեբետային և վարկային քարտերի սահմանաչափերի ճկուն կառավարում,
• քարտերի դեբետային և վարկային մնացորդների նկատմամբ տարբեր սակագների օգտագործման հնարավորություն՝ մեկ քարտի շրջանակներում,
• միասնական բանկոմատների ցանց՝ ՎՏԲ խմբի դուստր բանկերի բոլոր քարտապանների համար,
• զերծարարությունների դեմ պայքարի ընդհանրական համակարգ՝ արհեստական բանականության հիման վրա գործող համակարգի օգնությամբ,
• մարքեթինգային արշավներ՝ հաճախորդների տարբեր սեգմենտների համար,
• քարտերի սպասարկման ծավալների ընդլայնում Հայաստանի մարզերում` IOS և Android պլատֆորմների վրա հասանելի սարքերի գործարկման շնորհիվ` շարժական POS-տերմինալների միջոցով,
• հաճախորդների ծանուցումներ Viber հավելվածի միջոցով:
Հարկ է նաև նշել ոչ ֆինանսական, սակայն մեծ պահանջարկ վայելող ծառայությունների շարքը, որը ևս ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը կապահովի իր հաճախորդների համար.
• միացում տեղական` Արմենիան Քարտ Պրոցեսինգային կենտրոնին,
• թոքենավորում – սմարթֆոնի կիրառում ապրանքների և ծառայությունների վճարման համար,
• կիբերանվտանգության միջազգային մակարդակ,
• համակարգի անխափանության բարձր 99% մակարդակ,
• բանկոմատների ցանցի ֆինանսական և տեխնիկական մոնիտորինգ:
“ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ” ՓԲԸ  Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Ի.Գ.Տելեգին - Միանալով Մուլտիկարտա Պրոցեսինգային կենտրոնին՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի քարտապաններն ավտոմատ կերպով հասանելիություն կստանան ռուսական շուկայում առկա քարտային ժամանակակից լուծումների ամբողջական փաթեթին, որը կապահովի նորարարական պրոդուկտների և ծառայությունների ներդրումը Հայաստանյան քարտային շուկայում և, մասնավորապես, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում: ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի և Մուլտիկարտա ընկերության միջև համագործակցությունը կհանգեցնի Հայաստանում քարտային ոլորտի` նոր, առավել տեխնոլոգիական զանգացմանը:
«Մուլտիկարտա» ՍՊԸ Գլխավոր տնօրեն Կ. Ն.Սվիրիդենկո – Այս համագործակցության հիմնական նպատակն է Բանկին ապահովել ժամանակակից ծառայությունների և պրոդուկտների ամբողջական փաթեթ` ներառյալ գործարքների պրոցեսինգ, բանկոմատների և տերմինալների սպասարկում, ինտերնետային առևտրի խթանում, քարտային զեղծարարությունների դեմ պայքարի նոր լուծումների ներդնում, ինչը միասին վերցրած թույլ կտա ոչ միայն ակտիվորեն զարգանալ մրցակցային միջավայրում այլ նաև համապատասխանել վճարահաշվարկային ոլորտի համաշխարհային շուկայի ստանդարտների և տենդենցներին, ինչպես նաև ապահովել ՎՏԲ Խմբի պահանջներին բավարարող անվտանգության բարձր մակարդակ: