Երեխաներին բուժօգնություն տրամադրելու համար հավաստագիրն այլեւս պարտադիր չի լինի. Արսեն Թորոսյան
Երեխաներին բուժօգնություն տրամադրելու համար հավաստագրի առկայությունը շուտով այլեւս կարեւոր պայման չի լինի: Այս մասին տեղեկացնում է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Քիչ առաջ ստորագրեցի հրաման, որն էականորեն կպարզեցնի պետական պատվերի շրջանակներում երեխաների բուժօգնության տրամադրման գործընթացը: Այլեւս անհրաժեշտ չի լինի բուժհիմնարկ ներկայացնել «Երեխայի առողջության պետական հավաստագիրը»: Կարիք կլինի ներկայացնել միայն երեխայի եւ ծնողներից մեկի կամ օրինական ներկայացուցչի անձը հաստատող փաստաթուղթը (ծննդական, անձնագիր)»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախարարը:
Հրամանն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերի 1-ից:
Հավաստագիրը առողջապահության համակարգում ներդրվել է մոտավորապես տասը տարի առաջ, երբ պետական պատվերով անվճար բուժօգնություն տրամադրվում էր միայն 0-7 տարեկան երեխաներին: Նոր կառավարությունը տարիքային այդ շեմն ընդլայնել է՝ պետպատվերով բուժօգնության իրավունք տրամադրելով մինչեւ 18 տարեկաններին: Ժամանակին նշվում էր՝ հավաստագիրն ավելի շատ հոգեբանական խնդիր է լուծում եւ օգնում բուժհաստատություն դիմող երեխայի ծնողին՝ պարտադրված չզգալ վճարել պետության կողմից փոխհատուցվող ծառայության դիմաց:
Այժմ, հավաստագրի անհրաժեշտությունը կարող է չլինել նաեւ մեկ այլ պատճառով: Եթե նախկինում հաճախ էր նշվում, որ պետությունը բուժհաստատություններին համարժեք չի փոխհատուցում պացիենտին տրամադրած ծառայության դիմաց, ապա գործող նախարար Արսեն Թորոսյանի պնդմամբ՝ այդ խնդիրն այլեւս չկա, թերեւս փոքր բացառություններով: