Ամեն ինչ արվել է Մարտի 1-ի բոլոր փաստերը կոծկելու համար, բայց այդ պայմաններում սպանության կասկածանքով ձերբակալված կա
Մարտի մեկի ժամանակ սպանված Զաքար Հովհաննիսյանին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու համար 11 տարի անց ձերբակալվել է ՀՀ ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատարի տեղակալի՝ նույն ինքը շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Գեղամ Պետրոսյանը: Ըստ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ սա նախ ցույց է տալիս Հատուկ քննչական ծառայության հետեւողական աշխատանքը։ Այս մասին նա ասաց լրագրողների հետ զրույցում․
«Բոլորս ենք հասկանում, որ վերջին տասը տարիներին ոչ թե քննություն է տեղի ուենցել, այլ ամեն ինչ արվել է, որպեսզի բոլոր հնարավոր փաստերը կոծկվեն։ Եւ այն փաստը, որ պարկուճները փոխված են, նշանակում է՝ ամեն ինչ է փոխված՝ մարդիկ, դեպքերը, դեմքերը, եւ այս պայմաններում ՀՔԾ-ն կարողացել է հասնել նրան, որ կոնկրետ մարդ ձերբակալի։ Ես այս լուրն իմանալուց հետո բնականաբար շատ էմոցիոնալ պահեր եմ ապրել, բայց քանի որ խոսքը ձերբակալության մասին է, չգիտենք՝ մեղադրանք կառաջադրվի, թե՝ ոչ, բայց որ Մարտի մեկի բոլոր սպանությունները պետք է բացահայտվեն, դա ակնհայտ է»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց Մարտի մեկի փաստահավաք խմբի հրապարակումները, որտեղ, ըստ վարչապետի, ակնհայտ էր, որ ոստիկանության զորքերի ներկայացուցիչները փորձում են կոծկել ճշմարտությունը․ «Այնտեղ տեսարան կա, որտեղ փաստահավաք խմբի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանի հետ հարցաքննության ժամանակ պաշտոնյաներից մեկն ասում է՝ ավտոմատները լցրել է բեռնախցիկը, բերել բաժանել»։
Ինչ վերաբերում է Մարտի մեկի բուն գործին եւ Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքին՝ վարչապետն ասաց, որ իրավական գնահատական չի կարող տալ, բայց կարող է արձանագրել, որ ամեն ինչ ընթանում է բնականոն հունով․
«Բոլորի իրավունքները պաշտպանված են, մնացած բոլոր իրավական հարցերի պատասխանը պետք է տրվի համապատասխան ընթացկաարգերով, եւ վարչապետն իր լիազորություններով, բարեբախտաբար կամ դժբախատար, չի կարող լուծել այդ հարցերը»։