Որ լրատվամիջոցը ներկայացնի կաշառք վերցնելու տեսանյութը, խոսք եմ տալիս` ձեռքս այդ լրատվամիջոցում կկտրեմ. Դավիթ Սանասարյան
Որ լրատվամիջոցը, որ աղբյուրը կներկայացնի կաշառք վերցնելու մասին տեսանյութը, խոսք եմ տալիս՝ ձեռքս իրենց լրատվամիջոցում կկտրեմ:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց մեղադրյալ, Պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը՝ վստահեցնելով, որ նման տեսանյութ գոյություն չունի:
«Սա հակահեղափոխական հենք ունեցող ապատեղեկատվութուն է եւ արվում է նրա համար, որ տեսնում են՝ կա ինձ վստահողների մի մեծ բանակ, ովքեր որեւէ ձեւով չեն հավատում, որ ես կարող եմ որեւէ ձեւով կապ ունենալ կոռուպցիոն դրսեւորումների հետ, որոշների տարբեր մասերը մրմուռ է գալիս դրանից, բայց ոչինչ, ես սովոր եմ այդ վիճակներին ու ներողամտությամբ եմ վերաբերվում»,- հայտարարեց Սանասարյանը:
Անդրադառալով օրեր առաջ դատախազության կողմից հարուցված քրեական գործին՝ հեմոդիալիզի պարագաների հետ կապված, ՊՎԾ պետն ասաց, որ ի սկզբանե ասել է, որ իրենց նպատակը եղել է միայն ու միայն գնումների մասին օրենքին համապատասխանեցնել պետական գնումները: «Դատախազությունը մեծամասնությամբ իր մեղադրանքի հիմքում դրել է այն տեղեկանքը, որը մենք տվել ենք: Առաջին հրապարակումը երբ եղավ իմ շատ սիրելի լրատվամիջոցի՝ Հետքի կողմից, մոտավորապես նման վերնագրով, թե Պետական վերահսկողության ծառայությունում բիզնես են խլում Դավիթ Սանասարյանի մասնակցությամբ, հենց սրա մասին էր: Մենք հայտնաբերել էինք, որ կա նման խնդիր եւ դատախազությունը փաստեց դա, որ գնումների մասին օրենքի մի շարք դրույթների խախտումով է անցկացվել հեմոդիալիզի պարագաների գնման մրցույթը: Ասում էինք, որ մաքսազերծելուց հետո երկու անգամ թանկ գնով են վաճառվում պետությանը, այսինքն՝ գերշահույթ են ստանում, որ եթե լինի մրցակցություն, բնականաբար, այլ մասնակիցներ կմասնակցեն եւ բնականաբար պետությունը ավելի քիչ կվճարի, քան վճարել է: Սա իրենց բնորոշմամբ բիզնես խլել է, որովհետեւ իրենց մենաշնորհը տվյալ ԲԿ-ում վերացավ եւ ես վստահ եմ, որ գնալով վերանալու է՝ անկախ, թե իմ հետ կապված գործը ուր կգնա, ինչ կլինի, ես կարծում եմ, որ արդեն լուրջ արդյունք ունենք: Իմիջայլոց, երբ ՊՎԾ-ի առաջարկը ԲԿ-ն ընդունել է, պետությունը հենց մեկ մրցույթի մասով 13 միլիոն դրամ շահել է, այսինքն, ավելի քիչ է վճարել, քան նախկինում: Բայց նույն «Վանաձորի» ԲԿ-ն, երբ չընդունեց մեր առաջարակը, 30 տոկոս ավելի թանկ գնով տեղի ունեցավ այդ գնումները»,- մանրամասնեց Դավիթ Սանասարյանը: Վերջինս ասաց, թե վստահ է, որ գործը այլ ելք չունի, քան մեղադրանքի կասեցումը. «Բավականին լուրջ իրավական դաշտը մաքրելու նոր պայքար է սկսվելու Հայաստանում, քաղաքացիներն էլ են տեսնում, որ ստեղ կա խնդիր»,- հավելեց նա:
Նա անդրադարձավ նաեւ նրան, որ իրեն հաճախ ասում են, թե անփորձ է եղել․ «Ինձ ասում են, որ անփորձություն եմ արել, բայց դատախազությունում հարուցված գործը լրիվ այլ բանի մասին է խոսում։ Երբ ինձ ներկայացվել է, որ այս հիվանդանոցում կա մոնոպոլիա, բնականաբար, ես ի պաշտոնե այլ բան անելը, քան դաշտը ազատականացնելն է, այսինքն, համպատասխան գործընթացները իրականացնելը, չէի կարող, այստեղ որեւէ անփորձություն չկա, ես արել եմ իմ գործը»,- եզրափակեց Սանասարյանը: