Մարդիկ կան, որ պետք է հասկանան՝ իրենց գնացքը գնացել է, եթե փորձեն հետևից ֆեռարիով էլ հասնել, չեն կարողանա. վարչապետ
Չեմ կարծում, որ պետք է շատ խոսեմ երկրում կատարված փոփոխությունների մասին, սակայն սա այն դեպքը չէ, երբ վարչապետը չի տիրապետում երկրի իրականությանը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե գոհացնո՞ւմ է արդյոք իրեն երկրում փոփոխությունների դինամիկան։
«Ես շատ հաճախ մարդկանց մեջ եմ եւ մարդկանց հետ ուղիղ շփման մեջ։ Գրում են, որ երկիրն անկայունության, տուրբուլենտության շրջանում է, էլի սկսում է ցիկլը՝ թեժ գարուն, թեժ աշուն, հեսա տեսեք՝ ինչ ա լինելու։ Ոչ մի բան էլ չի լինելու։ Մարդիկ կան, որ պետք է հասկանան՝ իրենց գնացքը վաղուց գնացել է եւ եթե փորձեն հետեւից ֆեռարիով էլ հասնել, չեն կարողանալու։ Իրենց էջը փակված է, իրենք մի ճանապարհ ունեն՝ կանգնել ժողովրդի առաջ, ապաշխարել եւ ժողովրդից ներում հայցել»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ կառավարության դեմ սեւ հակաքարոզչության համար ամեն օր միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվում։
«Իրենք Հայաստանի ժողովրդի շրջանում աջակցություն ունենալ չեն կարող, ուզում է՝ միլիոն ծախսեն, ուզում է միլիարդ ծախսեն»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով երկրի սոցիալական վիճակին՝ վարչապետը նկատեց, որ բարձրացվել են 85 հազար մարդու սոցիալական նպաստները եւ թոշակները, 200 հազար մարդու աշխատավարձերը։
«2019 թվականի հունվարին երկրում համախառն առեւտուրը 19 տոկոսանոց աճ է արձանագրել։ Դա ցուցի՞չ է, թե ցուցիչ չէ։ Այո, Հայաստանում կան մարդիկ, ովքեր ավելի լավ չեն ապրում, բայց հարց է՝ կա՞ն մարդիկ, որոնք ավելի վատ են ապրում։ Նույն 2018 թվականի սեպտեմբերին շատ էր խոսվում գնաճի տեմպերի մասին եւ մենք կարողացանք շատ կոնկրետ գործողություններով գնաճը զսպել եւ բերել տրամաբանական չափերի: Հայաստանում կար էլիտա, որն ասում էր՝ բրինձ կբաժանենք ժողովուրդ ջան, կարտոշկա կբաժանենք: Մեր քաղաքականությունը հետեւյալն է՝ մենք մարդկանց համար պետք է հնարավորություններ ստեղծենք: Նախկին էլիտան ասում էր՝ ժողովուրդ ջան, ես կթալանեմ, ձեզ էլ մի բան կտամ, սուս կմնաք: Վերջում էլ ոստիկանությունով ու ԱԱԾ-ով կճնշեմ, որ տներից դուրս գալու հնարավորություն չունենաք: Չկա սոցիալական պայման բարելավելու այլ եղանակ, քան աշխատանքը: Նախկին քաղաքական էլիտային ձեռնտու չէր, որ մարդը աշխատի, վաստակի, որովհետեւ աշխատող մարդը քաղաքականապես ինքնուրույն է: Նրան հնարավոր չէ 5 հազար դրամ ընտրակաշառքով գնել»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ որեւէ կասկած չունի՝ Հայաստանում տնտեսական հեղափոխությունը սկսվել է եւ այն հաջողելու է։
«Մեր ձևովը» ի՞նչ է․ կուսակցություն է, որը չգրանցված է, որ ֆինանսավորման սահմանափակումների տակ չլինի՞
Մտքեր ենք փոխանակել ՔՊ կուսակցության և ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի միջև համագործակցության վերաբերյալ․ Մանավազյան
Դոլարն ու եվրոն էժանացել են. ինչ փոփոխություններ է արձանագրել տարադրամի շուկան փետրվարի 5-ին
30 հազարից ավել քաղաքացի կենսաթոշակները, նպաստները դեռևս ստանում է կանխիկ, կոչ եմ անում փոխել մեթոդը. Թորոսյան
Դուք հույսի սերմնացաններ եք․ Հռոմի պապը՝ Փաշինյանին և Ալիևին
Հայաստանը չի կարծում, որ պետք է հեռանա ԵԱՏՄ-ից, փոխարենը կարելի է գտնել այլ լուծում. Սիմոնյան
Քաղաքացուն հայհոյած և հարվածած ոստիկանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել
Հայաստանին անհանգստացնում է Մոսկվայից հնչող հռետորաբանությունը․ կան բաց հարցեր. Ալեն Սիմոնյանը՝ Լավրովին