Բացառում եմ հնարավորությունը, որ առանց Հայաստանի համաձայնության ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կնշանակվի. Տոնոյան
05/03/2019 schedule14:10
Բացառում եմ հնարավորությունը, որ առանց Հայաստանի Հանրապետության համաձայնության ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կնշանակվի, այս մասին այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։ Նշենք, որ այսօր ՀՀ ազգային հերոս, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի 60-ամյակն է եւ այդ առիթով մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ այցելել են Եռաբլուր:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե օրերս ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի Բելառուսի թեկնածու Ստանիսլավ Զասը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ կանոնակարգը թույլ է տալիս սահմանափակ կազմով որոշում կայացնել, Դավիթ Տոնոյանն արձագանքեց.
«Ես այդ հնարավորությունը բացառում եմ։ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակումն ինչ-որ որոշում չի մարտավարական կամ օպերատիվ-մարտավարական օղակում։ Սա ռազմավարական դաշինքի գլխավոր քարտուղարին ընտրելու խնդիր է, ինչպե՞ս կարելի է առանց դաշինքի մեկ անդամի ընտրել, նշանակել քարտուղար։ Կանոնակարգն այդպիսի բան թույլ չի տալիս, կանոնակարգն այլ բան է թույլ տալիս, բայց ոչ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցում»:
Նախարարը նաեւ նշեց, որ այս պահին ՀՀ ԱԳՆ-ն համապատասխան աշխատանքներ է տանում ՀԱՊԿ-ում, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությունն է համապատասխան աշխատանքներ տանում այս հարցի լուծման ուղղությամբ։
Անդրադառնալով մամուլում տարածված այն հրապարակումներին, թե 4 զինծառայողի մահվան դեպք է թաքցվել 2019 թվականին՝ Տոնոսյանն ասաց, որ բոլոր դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կա այս կամ այն ձեւաչափով, չի կարող որեւէ դեպք թաքցվել:
«Իսկ ո՞վ է ասում, որ թաքցվել է։ Չի կարող որեւէ բան թաքցվել, քանի որ կա ե՛ւ դատախազության, ե՛ւ նախաքննության մարմինների վերահսկողությունն այդ գործընթացի նկատմամբ։ Ուղղակի կան դեպքեր, որոնք անմիջապես հակառակորդի հետ են կապված, կան դեպքեր, որոնք ծառայության հետ են կապված, կան դեպքեր, որոնք ուղղակի զինծառայող են, տանը մահացել են։ Անգամ եթե դա բնական մահ է, էլի հայտարարում ենք»,- ասաց Դավիթ Տոնոյանը։
Տոնոյանը նաեւ նշեց, որ իրենք աշխատում են, որպեսզի հանրության հոգեբանությունն էլ փոխվի. «Եթե հակառակորդը մեզ անընդհատ ասում է, թե հիմա հարձակվելու ենք, պատերազմելու ենք, ի՞նչ պետք է անի պաշտպանության նախարարը: Պաշտպանության նախարարը բարձրացնում է զինված ուժերի բարոյահոգեբանական վիճակը: Դրա համար մենք չենք պատրաստվում մնալ պաշտպանական դիրքերում։ Եթե խնդիրը գնալու է ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, մենք չենք հապաղելու»,- ասաց Տոնոյանը: