Երեւանի մետրոյի կայարաններն առաջիկայում կհամալրվեն երկու կայարանով: Բացի այդ նախատեսվում է մայրաքաղաքում կառուցել ու շահագործել ճոպանուղի:
Այս թեմաներին այսօր անդրադարձավ Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը՝ ամփոփելով պաշտոնավարման 100 օրը:
Մետրոյի նոր կայարանները գործելու են Աջափնյակ վարչական շրջանում:
«Մենք չենք ուզում տարածվել եւ ապագա զարգացման տենդենցի մեջ նայել այս խնդիրը, որովհետեւ ֆինանսական բավականին մեծ ծախսեր են կապված այդ կառույցի հետ, մենք ուզում ենք սահմանափակվել ամենաստրատեգիական գծով՝ քաղաքը կապենք Աջափնյակի հետ: Հետագայում դա կշարունակվի դեպի Դավթաշեն, բայց դա կլինի մի փոքր հետո»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է ճոպանուղուն, նախատեսվում է, դա Նոր Նորք վարչական շրջանը կապելու է Կենտրոնին: Գլխավոր ճարտարապետը կարծում է, որ ճոպանուղին իրագործելը հնարավոր կլինի ավելի կարճ ժամկետներում, որովհետեւ պահանջվող ֆինանսական ներդրումն էլ համեմատաբար համեստ է: Բայց թե հատկապես որքան, Մեսչյանը դեռ չի մանրամասնում:
«Ճոպանուղին, ինչպես գիտենք, լինում է երկու տիպի, մեկը ռեկրեացիոն, որն աշխատում է գլխավորապես զբոսաշրջիկների համար, մյուսը՝ կանոնավոր ուղեւորափոխադրումներ իրականցնելու համար: Բայց մենք ունենք ուրիշ պրոբլեմ. տրանսպորտային կոլապսը, որ կատարվում է Նորքից դեպի կենտրոն, վեց տեղանոց մոդուլներով մենք չենք կարող լուծել: Ուրեմն դա պետք է լինի առնվազն 12 տեղանոց: Եվ դրանք չպետք է լինեն ընդամենը երկուսը՝ տարբեր ուղղություններով շարժվող: Ճոպանուղին բազմամոդուլ պետք է լինի, որպեսզի աշխատի որպես տրանսպորտ: Դա, իհարկե, բերում է որոշակի թանկություն, բերում է որոշակի տեխնիկական բարդություններ, բայց այլ տարբերակ չկա»,- ասաց Արթուր Մեսչյանը:
Նա ընդգծեց, որ Երեւանում երբեւիցե հնարավոր չի լինելու Նոր Նորքն ապահովել մետրոյով, եթե անգամ ֆինանսական շատ մեծ միջոցներ ստեղծվեն, հետեւաբար տրանսպորտային խնդիրը ինչ-որ չափով լուծելու միակ տարբերակը մնում է ճոպանուղին:
Գլխավոր ճարտարապետը տեղեկացրեց, որ այժմ քննարկումներ են անցկացվում իտալական եւ շվեյցարական երկու կազմակերպությունների հետ: Ավելի վաղ էլ երկու այլ կազմակերպությունների հետ քննարկումներ էին իրականացրել նախորդ իշխանությունները: Արթուր Մեսչյանը հույս հայտնեց, որ լրագրղների հետ հաջորդ հանդիպման ժամանակ արդեն կկարողանա այս ծրագրի վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացնել: