Նոր ԱԺ-ի առաջին սկանդալը. ԼՀԿ-ականներն ու ԲՀԿ-ականները վիճեցին․ պատճառը Ծառուկյանի խնամին էր
Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ առաջին մեծ սկանդալը: ԼՀԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի միջեւ լեզվակռիվ սկսվեց, երբ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը խիստ քննադատության ենթարկեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը՝ սկսած Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակներից՝ հիշատակելով նաեւ Ուկրաինայում Հայաստանի նախկին դեսպան, Գագիկ Ծառուկյանի խնամի Անդրանիկ Մանուկյանի պաշտոնավարումը:
Բաբաջանյանը մասնավորապես նշեց, որ Մանուկյանը սպասարկել է ռուսական շահերը, համագործակցել քրեական տարրերի հետ, նրա օրոք վատացել են հայ-ուկրաինական հարաբերությունները:
Ի պաշտպանություն Անդրանիկ Մանուկյանի՝ ելույթ ունեցավ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը, որը 3 տարի եղել է Անդրանիկ Մանուկյանի խորհրդականը: Աբովյանը պնդեց, որ Բաբաջանյանի մեղադրանքներն ադրբեջանական քարոզչության թեզերն են:
«Ի՞նչն է ձեզ ստիպում այս ամբիոնից ադրբեջանական թեզերն առաջ բրդել: Այստեղ բոլոր արտահայտությունները, որ եղան Ուկրաինայում ՀՀ նախկին դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանի հասցեին, բացառապես սուտ էին: Հիմնականում արտացոլում էին ադրբեջանական տեսակետը: Ես չգիտեմ՝ դուք ում ջրաղացին եք ջուր լցնում»,-ասաց Աբովյանը՝ հավելելով, որ թույլ չի տա, որ այս ամբիոնից ապատեղեկատվություն հնչի:
Նա ասաց, որ Մանուկյանի աշխատանքի արդյունքն է այն, որ ուկրաինական հեղափոխության ժամանակ հայ համայնքը միակն էր, որ զանգվածային զոհեր չի տվել, ինչպես նաեւ ուկրաինական հեռուստատեսությամբ արցախանպաստ հաղորդում է հեռարձակվել: Աբովյանը պատմեց նաեւ, որ Անդրանիկ Մանուկյանը սպասարկել է ՀՀ շահերը՝  վտանգելով իր կյանքը․ «Ադրբեջանական կողմն ամեն ինչ անում էր, որ Անդրանիկ Մանուկյանին հետ կանչեն դեսպանի պաշտոնից»,-հավելեց Աբովյանը:
Արման Աբովյանը Բաբաջանյանին հարց ուղղեց, թե ինչու է զրպարտում Անդրանիկ Մանուկյանին: Բանավեճը թեժացավ, դրան միացան ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը եւ ԲՀԿ պատգամավորներից մեկը: Նրանք կանգնեցին եւ սկսեցին իրար վրա բղավելով խոսել, սակայն չէր լսվում խոսքը: Ամբոինից իջավ նաեւ Արման Աբովյանը, բայց նա վեճին չմիացավ:
Կրքերը հանգստացնելու համար ստիպված էին միջամտել ԱԺ աշխատակիցները եւ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը․ «Խնդրում եմ դահլիճում պահպանել լռություն: Հերթագրվեք եւ ամբիոնից խոսեք։ Խնդրում եմ պահպանեք հարգանք ԱԺ պատգամավորի կարեւոր ինստիտուտի նկատմամբ, միմյանց նկատմամբ եւ նախագահության նկատմամբ: Հետայսու, եթե հաշիվներ պարզելու կարիք կա, պարզեք դահլիճից դուրս»,-ասաց Միրզոյանը: