Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց վարչապետի պաշտոնում. ԱԺ-ն արձակվելու է իրավունքի ուժով
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին Ազգային ժողովում երկրորդ փուլով վերստին չընտրեցին կառավարության ղեկավարի պաշտոնում:
Այսպիսով, ինչպես եւ նախատեսվում էր, Սահմանադրության համաձայն՝ իրավունքի ուժով Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովն արձակվելու է: Փաշինյանի թեկնածությունն ԱԺ հատուկ նիստում առաջադրել են ԵԼՔ եւ Ծառուկյան խմբակցությունները, ինչպես նաեւ ՀՀԿ-ից անջատված պատգամավորները:
Վարչապետի ընտրության համար հրավիրված ԱԺ հատուկ նիստում վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանը չստացավ ընտրվելու համար բավարար ձայներ: Նրա թեկնածությանը կողմ եւ դեմ չքվեարկեց ոչ մի պատգամավոր, ձեռնպահ քվեարկեց 13 պատգամավոր:
Վարչապետի ընտրության համար անհրաժեշտ էր 53 կողմ ձայն:
Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ էր, որ Ազգային ժողովն արձակվում է սահմանված ժամկետից շուտ: