Վրաստանի նախագահական ընտրություններ. լցոնումների, կաշառքի, խախտումների և ընթացքի մասին (տեսանյութեր)
Վրաստանում երեկ անցկացվեցին նախագահական վեցերորդ ընտրությունները։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի խոսնակ Աննա Միքելաձեի տեղեկատվության համաձայն՝ 20:00-ի դրությամբ ընտրություններին մասնակցել է 1 637 956 ընտրող, ինչն ընդհանուր ընտրողների 46.74 տոկոսն է:
«Ամենաբարձր ակտիվությունը գրանցվել է Քեդայում՝ 64.74%, իսկ ամենացածրը՝ Մառնեուլիում՝ 36.47»,- հայտարարել է Միքելաձեն՝ հավելելով, որ երկրի մասշտաբով ստացվել է 364 բողոք:
«Ալիք Մեդիա»-ի փոխանցմամբ, Ընտրությունների ընթացքում դիտորդական տարբեր կազմակերպություններ պարբերաբար ահազանգում էին ընտրախախումների մասին, որոնք հիմնականում ընթացակարգային են եղել։ Սակայն լրատվամիջոցներում ու սոցցանցերում արդեն տարածվել են տեսանյութեր լցոնումների, կաշառք բաժանելու և այլ խախտումների փաստերով։ Մի քանի ընտրատեղամասերում էլ ծեծկռտուքներ են գրանցվել։
Նշենք, որ նախագահական ընտրությունների հիմնական ֆավորիտները իշխանությունների կողմից աջակցություն ունեցող Սալոմե Զուրաբիշվիլին է և «Ուժը միասնության մեջ է» դաշինքի թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն:
42-րդ ընտրատեղամասում միջադեպ է գրանցվել: Երկու դիտորդ անձնական վիրավորանք են հասցրել «Եվրոպական Վրաստան» ընդդիմադիր կուսակցության դիտորդին և հորդորել լքել տարածքը:
Դպրոցի բակում անհայտ անձինք ցուցակներ են լրացրել: Ալիքի նկարահանման պահին ցուցակները ստուգող կանանցից մեկը արագ լքել է ընտրատեղամասի տարածքը, խոստացել վերադառնալ, բայց այդպես էլ չի եկել: Խոսվել է 25-100 լարիի չափով ընտրակաշառքի մասին:
Ընտրտեղամասերի նստարաններին արկղերով սնունդ է դրված եղել: Ճշտվել է, որ դրանցից  օգտվել են ցուցակներում գրանցված անձինք:
Ընդհանուր առմամբ, հայտնի է բազմաթիվ ընտրախախտումների մասին: Համացանցում է հայտնվել նաեւ մի տեսանյութ՝ ընտրատեղամասերից մեկում կատարվող ակնհայտ լցոնման կադրերով: Նշվում է, որ նման դեպքերը երեկ մեկ անգամ չէ, որ գրանցվել են:
Հիշեցնենք, ըստ Վրաստանի նախագհական ընտրությունների ձայների հաշվարկի ու արդյունքների, լինելու է 2-րդ փուլ: