Ֆորս մաժոր Ազգային ժողովում. ԸՕ-ի նախագիծը չի քննարկվում ո՛չ 24, ո՛չ էլ 72-ժամյա ռեժիմներում
Ազգային ժողովում հետաքրքիր իրավիճակ է ստեղծվել: Արտահերթ նիստում քննարկվում է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը, իսկ քաղաքական ուժերը համաձայնության չեն գալիս:
Բանն այն է, որ պատգամավորների թիվը քիչ է եւ հնարավոր չէ, որեւէ ընթացակարգային փոփոխություններ անել: ՀՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի պատգամավորները դեմ են, որ նախագիծը քննարկվի եւ ընդունվի 24 ժամյա ռեժիմով, այդ իսկ պատճառով քվեարկության դրվեց, որ այն քննարկվի 72 ժամվա ընթացքում: Սակայն այս փոփոխությունը չընդունվեց, որովհետեւ անհրաժեշտ էր 63 պատգամավորի կողմ քվե: Նախագիծն այս պահին քննարկվում է ո՛չ 24, ո՛չ էլ 72-ժամյա ռեժիմով, ըստ ԱԺ կանոնակարգի այն տեղափոխվեց սովորական ռեժիմ, քանի որ փոփոխությունները չընդունվեցին: Այս պարագայում, եթե առաջին ընթերցմամբ ընդունվի, ապա նախագծի երկրորդ ընթերցումը տեղի է ունենալու երկու շաբաթվա ընթացքում, եթե կառավարությունը նոր արտահերթ նիստ չհրավիրի:
Ուշագրավն այն է, որ այս նախագիծն ընդունելու համար անհրաժեշտ է նաեւ 63 պատգամավորի կողմ քվե, սակայն այս պահին անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ դահլիճում ներկա չեն: Կարելի է ասել, որ նախագիծը չի ընդունվի առաջին ընթերցմամբ եւ արդեն երկրորդ ընթերցում տեղի չի ունենա: