Շաբաթ ռեկորդ է գրանցվել, իսկ 2 օր սպասվում են երակային ու հորդառատ անձրեւներ. Գ. Սուրենյան
Նախորդ շաբաթ՝ սեպտեմբերի 15-ին, Երեւանում գրանցվել է ռեկորդային բարձր ջերմաստիճան: Այդ օրը, ինչպես եւ կանխատեսվել էր, դիտվել է +37 աստիճան, այդպիսով՝ գերազանցելով նախորդ ռեկորդային ցուցանիշը: ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր. «Եթե այսօր Երեւանում մեր կանխատեսած +37 աստիճան տաքությունը արդարանա, ապա 2018 թվականի սեպտեմբերի 15-ը կլինի ամենատաք օրը ողջ օդերեւութաբանական պատմության ընթացքում: Մինչեւ այժմ սեպտեմբերի 15-ի ջերմաստիճանի ռեկորդը պատկանում է 1937 թվականին՝ +35.3 աստիճան»:
Մեզ հետ զրույցում Գագիկ Սուրենյանը մանրամասնեց, որ Հայաստանում օդերեւութաբանության պատմությունը սկսվում է 1843 թվականից: Ասել է թե՝ առնվազն այդ ժամանակից ի վեր՝ սեպտեմբերի 15-ին այդքան բարձր ջերմաստիճան երբեւէ չէր գրանցվել: Ինչ վերաբերում է առաջիկայում սպասվող եղանակային պայմաններին, Գագիկ Սուրենյանը նշեց. «Երեկվանից հյուսիս-արեւմուտքից աստիճանաբար հանրապետություն են ներթափանցում սառը օդային հոսանքներ, ջերմաստիճանը նվազում է, մինչեւ ամսի 19-ը մոտ 3-4 աստիճանով էլ կնվազի: Ցերեկներն ամեն դեպքում 30-ից ցածր չի լինի»:
Օդերեւութաբանության կենտրոնի պետը տեղեկացրեց, որ այսօր եւ վաղը հանրապետության առանձին հատվածներում, սպասվում են ամպրոպային եւ երակային բնույթի կարճատեւ անձրեւներ: Երեւանում նույնպես առանձին հատվածներում կլինեն երակային՝ ոչ համատարած անձրեւներ: «Որտեղ որ անձրեւներ տեղան, դրանք կլինեն բավականին հորդառատ, բայց համատարած անձրեւներ չեն սպասվում»,- մանրամասնեց Գագիկ Սուրենյանը: