Ինչ է պատասխանել Փաշինյանը Վանեցյանին, երբ նա հարցրել է ՀԱՊԿ քարտուղարի կալանավորման մասին
ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շուշան Սարդարյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի խոսակցության գաղտնալսումից: Նա, մասնավորապես, մեջբերեց խոսակցությունից մի հատված, որտեղ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ասում է, որ վարչապետի հետ կխոսի եւ կասի՝ արդյո՞ք ՀԱՊԿ քարտուղարին կկալանավորեն, թե՞ ոչ: «Պարոն Փաշինյան, Ձեզ հետ խոսե՞լ են այս թեմայով եւ ի՞նչ են ասել եւ Դուք ի՞նչ եք ասել»,- հարցրեց Սարդարյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ՀՔԾ պետի թեկնածու առաջադրելով՝ նրա հետ ունեցել է պայմանավորվածություն, որ չկան անձեռնմխելի մարդիկ, եւ եթե քննության ընթացքը հանգեցնում է, որ պետք է ձերբակալվեն, ապա պետք է ձերբակալեն: Փաշինյանը շարունակեց, որ ժամանակ առ ժամանակ փորձ է արվում իր հետ ճշտել, թե ինքը լո՞ւրջ էր ասում, եւ ինքը վերահաստատել է:
«Տվյալ դեպքում ես իմացել եմ դրա մասին ԱԱԾ տնօրենից, որ ՀՔԾ-ն նման որոշում է կայացնում, տեղեկացել եմ այդ իրավիճակի մասին, այդ ժամանակ Սանկտ-Պետերբուրգում եմ եղել, եւ քանի որ հարց է եղել, ասել եմ, որ ինչպես պայմանավորվել ենք՝ որեւէ քաղաքական խոչընդոտ քննության համար չկա, եւ եթե քննչական մարմինը գտնում է, որ որեւէ մեկին պետք է կալանավորել, ձերբակալել, իհարկե, պետք է տեղի ունենա, եւ հիմա նույն դիրքորոշումը վերահաստատում եմ ԱԺ ամբիոնից եւ վերահաստել են նախկինում եւ կվերահաստատեմ ապագայում»,- ասաց վարչապետը:
Սարդարյանը նկատեց, թե կարելի է ենթադրել, որ հնարավոր է՝ նաեւ իր հետ ունեցած խոսակցություններն են գաղտնալսվել եւ հետաքրքրվեց՝ տեսականորեն, եթե այդ խոսակցությունը համացանցում հայտնվի, որո՞նք են լինելու նրա գործողությունները:
«Ես իմ ունեցած խոսակցությունները կարող եմ հրապարակել ինքս, ցանկացած պահի, ես որեւէ խնդիր չունեմ, եթե ձայնագրված է, թող հրապարակվի, ես որեւէ խնդիր չունեմ: Չի կարող լինել այլ ձայնագրություն, որը դուրս է իմ այս որդեգրած տրամաբանությունից»,-ասաց նա: