Զորակոչիկները չպետք է վճարեն բուժօգնության համար. Արսեն Թորոսյան
Կենտրոնական հավաքակայանում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ասաց, որ զորակոչիկները չպետք է վճարեն բուժօգնության համար ոչ ամբողջությամբ, ոչ էլ նույնիսկ մասամբ։
Առաջին անգամ չէ, որ զորակոչիկների մոտ այնպիսի առողջական խնդիրներ են հայտնաբերվում, որոնք կարելի էր հաղթահարել, եթե ժամանակին սկսեին բուժումը կամ վիրահատություն անեին։ Բայց ոչ բոլորն են կարող եւ ուզում վճարել դրա համար:
Նախարարը վստահ է, որ ավելի ճիշտ է նման օգնություն ցուցաբերել զորակոչից առաջ` 16-18 տարեկանում:
«Քթի միջնապատն ուղղելը կամ ատամները բուժելն ավելի լավ է անել զորակոչից առաջ, որպեսզի հետո զինվորին չտանեն հոսպիտալ»,- ասաց նախարարը` միաժամանակ ավելացնելով, որ բարոյական տեսանկյունից սխալ է պահանջել, որ դրա համար վճարեն զինվորների ընտանիքները:
Ծառայության հետ անհամատեղելի հիվանդություններին նախկինի նման կհետեւեն նաեւ զորակոչից հետո՝ զորամասերում։ Նախարարն ավելացրեց, որ նման հիվանդություններ բացահայտելու դեպքում զինվորն անհապաղ կզորացրվի:
Թորոսյանը նաեւ խոսեց այն մասին, որ Հայաստանում ամառային զորակոչին իրականացվում է պիլոտային ծրագիր՝ կապված զինկոմիսարիատի բժշկական հանձնաժողովի հետ: Նա նշեց, որ պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական վարչության իր կոլեգաների հետ խոսել է զորակոչի շրջանում հանդիպող խնդիրների, դրանց լուծման ուղիների մասին: Քննարկվել են նաեւ արդեն իրականացվող պիլոտային ծրագրի ընթացքը, որը փորձարկման է դրվել Նոր Նորքի զինկոմիսարիատում:
«Այդ ծրագիրը ենթադրում է հետեւյալը, զինկոմիսարիատի բժշկական հանձնաժողով, որպես այդպիսին, չկա: Դրա փոխարեն այդ գործառույթները կատարում է 3 պոլիկլինիկա, փաստացի՝ զինկոմիսարիատի հանձնաժողովը տեղակայված է լինում այդ 3 պոլիկլինիկայում: Դա դրել ենք որպես փորձ՝ հասկանալու համար, եթե լավ աշխատի, ապա տարածենք նաեւ մյուս զինկոմիսարիատների վրա: Իհարկե, պոլիկլինիկաների անձնակազմի անփորձության պատճառով արձանագրվել են որոշ թերություններ, որոնց մի մասը տեղում արագ շտկել ենք, մի մասին էլ ընթացքում ենք անդրադառնում»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարարը տեղեկացրեց, թե պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ պիլոտային այս ծրագիրը շարունակվի նաեւ մյուս զորակոչին՝ միգուցե միացնելով եւս մեկ մարզային զինկոմ, որպեսզի հաշվի առնվեն նաեւ մարզերի առանձնահատկությունները: