ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանից հետո Միացյալ Թագավորությունում դեսպան չունենք
2018 թվականի ապրիլի 9-ից Արմեն Սարգսյանը ստանձնեց ՀՀ նախագահի պաշտոնը: Մինչ այդ Արմեն Սարգսյանը զբաղեցնում էր Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնը, սակայն Սարգսյանի ՀՀ նախագահ դառնալուց հետո, այդ պաշտոնը թափուր է մնացել:
Այսինքն՝ շուրջ 3 ամիս է, Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ-ն դեսպան չունի: Թե ինչո՞ւ մինչեւ հիմա ՄԹ-ում դեսպան չունենք եւ ե՞րբ կունենանք, պարզաբանեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
- Պարոն Բալայան, Միացյալ Թագավորությունում Արմեն Սարգսյանից հետո դեսպան նշանակվե՞լ է:
- Ոչ, դեռ չունենք, դեսպանությունում ժամանակավոր հավատարմատարի պարտականությունները կատարում է Արմեն Լիլոյանը:
- Իսկ նշանակումները տեղում չե՞ն լինում, Արմեն Սարգսյանից հետո չպե՞տք է նշանակում կատարվեր:
- Չէ, նշանակումներից առաջ գործընթաց է տեղի ունենում: Պետք է ստանանք ընդունող կառավարության համաձայնությունը, այնուհետեւ մեզ մոտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտվի, որից հետո, որպես վերջին քայլ հրապարակվում է նախագահի համապատասխան հրամանագիրը:
Նոր Սահմանադրությամբ եւ դիվանագիտական ծառայության մասին օրենքի նոր խմբագրմամբ, դեսպանները նշանակվում են արտգործնախարարի առաջարկությամբ վարչապետի ներկայացմամբ` նախագահի կողմից:
- Իսկ ե՞րբ է թեկնածու առաջարկվելու, կա արդյո՞ք թեկնածու:
- Նման առաջարկների, համաձայնության հայցման մասին ընդհանրապես չի խոսվում, մինչեւ հրամանագրի հրապարակումը, դա խորհրդապահական գործընթաց է: