1 ամիս առաջ այս օրն ազատ արձակվեցին ԱԺ 3 պատգամավորները, հրաժարական տվեց Սերժ Սարգսյանը
Ժողովրդական հաղթանակի առաջին ցնծությունից անցել է ուղիղ 1 ամիս: Նախորդ ամսվա 23-ին ազատ արձակվեց նախորդ օրը ձերբակալված ԱԺ 3 պատգամավորը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը, Սասուն Միքայելյանը՝ համաժողովրդական շարժման առաջնորդները, որոնց բերման էին ենթարկել հենց ցույցերի վայրից:
Ինչպես հետո Նիկոլ Փաշինյանը որակեց՝ դա ձերբակալում չէր, այլ առեւանգում Արցախի փողոցից: Նրանց ձերբակալումից հետո ժողովրդական անհնազանդության ալիքը դարձավ անկառավարելի, մարդիկ ինքնակամ հազարապատիկ դուրս եկան փողոցներ, կաթվածահար արվեց երթեւեկությունը, աշխատանքի եւ ուսումնական հաստատությունների բնականոն գործընթացը, պատգամավորների ձերբակալումը հակառակ ազդեցությունն ունեցավ իշխանությունների համար:
Երեկոյան հարյուր հազարների հասնող քաղաքացիներով հանրահավաքից հետո, հաջորդ օրը՝ ապրիլի 23-ին, ազատ արձակվեց ԱԺ 3 պատգամավորները, որին հաջորդեց 10 տարի իշխանությունում եղած Սերժ Սարգսյանի՝ վարչապետի պաշտոնից պաշտոնապես հրաժարականը:
Ապրիլի 23-ը պատմության մեջ գրանցվեց որպես հեղափոխության հիմնական հաղթանակի օր:
Այսօր, հաղթանակից 1 ամիս անց մեր երկիրը միջազգային հանրությանն ու աշխարհին է ներկայանում որպես ամբողջությամբ նոր Հայաստան: Ընդամենը 1 ամիս առաջ գրանցված համերաշխության ու սիրո հեղափոխությունն այսօր արդեն տալիս է պտուղներ՝ նոր, ժողովրդական իշխանության կողմից օր օրի իրականացվող ակնառու փոփոխություններով: