#ԻմՔայլը Բեռլինից Ազատության հրապարակ է գալիս. երկընտրանքի մեջ ընտրեց Ազատության հրապարակը
Ապրիլի 13-ին Ազատության հրապարակում տեղի է ունենալու հանրահավաք Սերժ Սարգսյանի վարչապետացումը կանխելու նպատակով: Պայքարի մեկնարկը տրվեց Գյումրիից: Այդ նպատակով ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը Քաղաքացիական Պայմանագիր կուսակցության հետ ճանապարհային 14+4 քարտեզ կազմեց եւ 14 օրում Գյումրիից Երեւան պետք է գա` քայլելով 200 կիլոմետր: Սա հիմք դրեց #ԻմՔայլը նախաձեռնությանը: Այսպիսով՝ Փաշինյանը, քայլելով 200 կիլոմետր, անում է իր քայլը՝ ակնկալելով Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների, սփյուռքում բնակվող հայության աջակցությունը, որպեսզի ապրիլի 13-ին՝ ժամը 18:30-ին, բոլորը միահամուռ ուժերով գնան Ազատության հրապարակ եւ պայքարեն Սերժ Սարգսյանի իշխանության հավերժացման դեմ:
Նախաձեռնությանը միացան հասարակական եւ քաղաքական գործիչներ, մի շարք քաղաքացիներ: #ԻմՔայլը նախաձեռնությանը միացավ նաեւ ՄերժիրՍերժին նախաձեռնությունը: Կան քաղաքացիներ, որոնք արտերկրից են գալիս՝ միանալու համար այս պայքարին:
Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում բնակվող Դավիթ Քալանթարյանն այսօր առավոտյան լինելու է Երեւանում, որպեսզի ժամը 18:30-ին Ազատության հրապարակում մասնակցի շուրջօրյա հանրահավաքներին: Դավիթ Քալանթարյանը մասնագիտությամբ ֆիզիկոս է, համագործակցության շրջանակներում աշխատել է Ռուսաստանում, իսկ այժմ շարունակում է իր աշխատանքը Գերմանիայում:
Մեզ հետ զրույցում Քալանթարյանը նշեց, որ ինքն իրեն ՀՀ քաղաքացի է համարում: Նա մինչ օրս հանրահավաքների չի մասնակցել: Գերմանիայում ապրում է լավ պայմաններում` կնոջ եւ երկու դստրերի հետ: Կենցաղային առումով ամեն ինչ լավ է, պարբերաբար հյուրընկալում է իր բարեկամներին, բայց միեւնույն է՝ Հայաստանում ինքն ու իր բարեկամներն ավելի լավ են զգում իրենց:
Դավիթ Քալանթարյանը, անելով Իր Քայլը, հայ հասարակությունից ակտիվություն է ակնկալում եւ նշում, որ եթե իրոք դժգոհ են ներկա վիճակից, ուրեմն պետք է դուրս գան ու իրենց դժգոհությունը արտահայտեն: Մեր հարցին՝ իշխանափոխության դեպքում պատրաստվո՞ւմ է վերադառնալ հայրենիք, Քալանթարյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ, առանց դրա էլ պետք է հետ գամ, իսկ այդ դեպքում՝ առավել եւս»:
Քալանթարյանը նշեց, որ իր համար ամոթ է, որ մեր երկրում կարող է Սահմանադրություն փոխվել՝ իշխանությունը հավերժացնելու համար: «Մեխանիկորեն նման բաների մասին մտածելուց՝ ես միշտ մտաբերել եմ հետամնաց երկրներին, ու մենք էլ, իմ կարծիքով, քաղաքակիրթ աշխարհի աչքում հավակնում ենք էտ շարքը մտնելուն»,- ասաց Քալանթարյանը:
Բեռլինում բնակվող մեր հայրենակիցը սպասվող հանրահավաքներից նվազագույնը ակնկալում է, որ Սերժ Սարգսյանը չմնա երկրի ղեկավարի պաշտոնին: «Բոլորն էլ հասկանում են, որ Հայաստանում հավերժ դիկտատոր չի կարող լինել»,- ասաց Քալանթարյանը: Նա ակնկալում է, որպեսզի ստեղծվի ժամանակավոր կառավարություն, որը կձեւավորի այնպիսի միջավայր, որ ժողովուրդը հնարավորություն կունենա ընտրությունների միջոցով ձեւավորել բալանսավորված իշխանություն: Քալանթարյանն ասաց, որ պատրաստվում է Ազատության հրապարակում մնալ շուրջօրյա ու հենց այդ նպատակով է գալիս Հայաստան:
Քալանթարյանի կոչ է անում հայ հասարակությանը. «Ես փոքր մարդ եմ կոչերի համար, բայց ամեն դեպքում, եթե դժգոհ եք, ուրեմն արեք ձեր քայլը, ու արդյունք կլինի»:
«Վաղվանից սկսում եմ իմ քայլը կամ էլ թռիչքը (ինքնաթիռով) Բեռլինից դեպի Ազատության հրապարակ: Մի քանի օր եմ Հայաստանում ու որևէ մեկին հատուկ չեմ այցելելու, տանը չեմ լինելու, որ մեր տանը հանդիպենք։ Շատ եմ ուզում հարազատներիս տեսնել ու հուսով եմ՝ ընկերներիս մեծ մասին հանդիպելու եմ Ազատության հրապարակում։ Այդպես եմ մտածում, որովհետև շատերին՝ ում կուզեի տեսնել, ստրուկ չեն, ու կամաչեն մի երկրի քաղաքացի լինել, որտեղ կա դիկտատոր: Եթե նույնիսկ հաղթանակ չլինի (չնայած հավատում եմ, էս անգամ կլինի), եկեք, որ դուք ձեզ հետո հանգիստ զգաք ու ձեզ չասեն՝ իսկ դուք որտե՞ղ էիք»,- գրված է Քալանթարյանի ֆեյսբուքյան էջում:
Ռուսաստանի Սանկտ-Պետերբուրգ քաղաքից Աննան նույնպես եկել եւ միացել է #ԻմՔայլը նախաձեռնությանը:
ՀՀ քաղաքացի ազգությամբ հույն Նիկոլայ Նիկոլայիդին երկընտրանքի մեջ ընտրել է Ազատության հրապարակը: Նիկոլայը աշխատում է Xntrends ltd (կազմակերպության անունը նշեց, քանի որ արդեն իր ընկերների կողմից հանրայնացվել էր) ծրագրավորման ընկերությունում, աշխատավայրից ապրիլի 17-ի համար ազատ օր է խնդրել՝ նշելով, որ ցանկանում է գնալ եւ մասնակցել Սերժ Սարգսյանի վարչապետացման դեմ պայքարի հանրահավաքին, ինչին երկու օր շարունակ հետեւել են դաստիարակչական խորհուրդներ, որ պետք չէ գնալ: Իսկ դրանից հետո ամեն ինչ հասել է անձնական վիրավորանքների եւ սպառնալիքների դաշտ:
Նիկոլային երկընտրանքի առաջ են կանգնեցրել եւ ժամանակ են տվել մտածելու` կամ սուսուփուս մնա աշխատի, կամ դուրս գա աշխատանքից եւ գնա ցույցերի: Եւ որպես սպառնալիք ասվել է, որ եթե որոշի երկրորդ տարբերակը, ապա պետք է փոխհատուցի իր համար անցկացրած թրեյնինգների վրա ծախսված 910 հազար դրամը: Նիկոլայիդիին առաջարկել են դիմում գրել, որի դեպքում նա պետք է վճարի վերոնշյալ 910 հազար դրամը: Նա որոշել է չհանձնվել եւ վաղվանից այլեւս աշխատանքի չգնալ՝ նշելով, որ մասնակցելու է երթերին եւ հանրահավաքներին:
Նիկոլայը Android ծրագրավորող է, մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այլեւս նման ղեկավարության հետ չի աշխատի, գործադուլ կսկսի եւ կմասնակցի ցույցերին, իսկ գումարը չի պատրաստվում վճարել: Թե ի՞նչ սպասելիքներ ունի նա հանրահավաքից նշեց՝ քաջ գիտակցում է, որ շատ դժվար է լինելու կանխել Սերժ Սարգսյանի վերընտրվելը, բայց եթե հաջողվի գեներացնել համապատասխան թվաքանակով ժողովուրդ ու փակել ԱԺ-ի մուտքը, ապա իրատեսական է այդ պլանը:
Նիկոլայ Նիկոլայիդին համարում է, որ Սերժ Սարգսյանի կառավարման երրորդ ժամկետի կանխումը պետք է լինի ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու թիվ մեկ խնդիրը: Նիկոլայը նշեց, որ իրեն կոտրելը դժվար է, նրա կոչը հայ ժողովրդին այսպիսին էր. «Ուզում եմ, որ մարդիկ չվախենան, եթե նրանց փորձեն ճնշել աշխատավայրում ու վստահ արտահայտեն իրենց կարծիքը»: