Մարտի 24-25-ին ՀՀ տարածքում վտանգավոր ուժգնության քամիներ են սպասվում. Գագիկ Սուրենյան
Մարտի 24-ին Իրաքից ներթափանցվող ուժեղ տաք օդի ալիքի պատճառով Հայաստանում սպասվում է ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում: Ջերմասիտճանն այսօրվա նկատմամբ կբարձրանա 5-6 աստիճանով: Կլինի շատ բարձր ջերմային ֆոն, մարդիկ կզգան գոլ օդի ալիք: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Ըստ այդմ, նրա խոսքով, Սյունիքի հովտային գոտում ջեմաստիճանը մարտի 24-ի ցերեկը կկազմի +31 +33 աստիճան, Արարատյան դաշտում՝ +26 +28, Տավուշի հովտային գոտում՝ մինչեւ  +27 աստիճան: «Լեռնային շրջաններում՝ Շիրակ, Կոտայք, Գեղարքունիք, Արագածոտն, Վայոց Ձորի լեռնային շրջաններ, ջերմաստիճանը ցերեկը կբարձրանա եւ կհասնի մինչեւ +20 աստիճանի»,- ասաց նա ու հավելեց, որ վաղվա ջերմային ֆոնը կլիմայական նորմայից բարձր կլինի 10-15 աստիճանով։
Սուրենյանը նկատեց, որ մարտի 25-ի սպասվում է ջերմաստիճանի մի փոքր նվազում, սակայն մարտի 27-ից նորից հարավային տաք օդային հոսանքները կակտիվանան: «Ջերմաստիճանը կրկին կբարձրանա: Մարտի 27-28-ին կլինի այնպիսի ջերմաստիճան, ինչպիսին վաղը, այսինքն՝ շատ բարձր»,- ասաց նա՝ նշելով, որ սպասվում են նաեւ տեղումներ։
Մարտի 24-ի ուշ երեկոյան հորդառատ անձրեւ կսկսվի հանրապետության տարածքում, որը կշարունակվի մինչեւ մարտի 25-ի լուսադեմ, ասաց Գագիկ Սուրենյանը. «Հաջորդ ցիկլոնը, որը տեղումներ կբերի, կլինի մարտի 28-ի երեկոյան ժամերին»,- ասաց նա ու ընդգծեց, որ սպասվում է նաեւ վտանգավոր եղանակային երեւույթ, այն է՝ մթնոլորտային ճակատ ՀՀ-ում:
«Ասացի, որ վաղը շատ ուժեղ տաք օդի ներթափանցում է կանխատեսվում, իսկ Սեւ ծովի տարածքի վրա կան շատ ցուրտ օդային զանգվածներ։ Այդ տաք եւ ցուրտ օդային հոսանքները հանդիպում են իրար եւ Հայաստանի տարածքի վրա ձեւավորվում է ճակատային գոտի, որին մենք անվանում ենք մթնոլորտային ճակատ։ Այդ ձեւավորված ճակատային գոտու արդյունքում մարտի 24-ին կեսօրից հետո մինչեւ 25-ի կեսօր հանրապետության տարածքում սպասվում են վտանգավոր ուժգնության քամիներ։
Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում, Գեղարքունիքում, Սյունիքում եւ Արցախում քամու պոռթկումները կարող են հասնել մինչեւ 30 մետր/վայրկյանի։ Կոտայքում, Արմավիրում, Արագածոտնում, Արարատում, Վայոց Ձորում եւ Երեւանում քամու պոռթկումները կարող են հասնել 20-25 մետր/վայրկյանի, որի արդյունքում հնարավոր է կոտրվեն ծառեր, ծառի ճյուղեր, պոկվեն տանիքներ կամ տանիքի առանձին հատվածներ, ընկնեն գովազդային վահանակներ, վնասվեն էլեկտրահաղորդման գծեր եւ այլ առարկաներ»,- տեղեկացրեց նա։
Ուստի, պայմանավորված նման վտանգավոր օդերեւութաբանական իրադրությամբ, Սուրենյանը ազգաբնակչությանը եւ տնտեսավարող սուբյեկտներին կոչ արեց ցուցաբերել հնարավորինս զգոնություն։ «Մարտի 26-ին արդեն սատիճանաբար այդ ուժեղ քամիները կկորցնեն իրենց ուժը»,- եզրափակեց նա։