Օրվա կադրերը. աղբամանում պիտանի բան են փնտրում, որ վաճառեն, իշխանությունները լավ էլ գիտեն
Աղբամանների մեջ որեւէ պիտանի բան փնտրող մարդկանց հանդիպելը մեր երկրում սովորական երեւույթ է դարձել: Այդպիսի անձանց կարելի է տեսնել ամեն օր, նույնիսկ օրական մի քանի անգամ:
Լուսանկարի տատիկը, որ համաձայնեց մեզ հետ մի քանի բառ փոխանակել, ասաց, որ փորձում է աղբամաններից շշեր ու տարբեր առարկաներ գտնել, որոնք կվաճառի: Նշեց, որ միայնակ չէ եւ որդի ունի, բայց նա էլ իր ընտանիքը պահելու խնդիր ունի: Տարեց կինը, սակայն հրաժարվեց հարցազրույց տալ եւ առավել մանրամասն խոսել այն իրավիճակի մասին, որում հայտնվել են ինքն ու իր նմանները: Ասաց, որ իշխանությունները շատ լավ էլ գիտեն ամեն ինչ: Նույնիսկ համոզմունք հայտնեց, որ մարդկանց հետեւողականորեն դնում են այս վիճակում:
Փողոցներում ընդամենը մի կարճ ժամանակ շրջելու դեպքում բնակչության աղքատությունը տեսանելի է դառնում անզեն աչքով: Դե իսկ դա, ամեն ինչից զատ, մի հիմնավոր պատճառ է, որ գործող իշխանությունները կառչած մնան երկրի ղեկին: