Լոնդոնը փոխանցել է դիվանագետների ցանկը. ռուս-բրիտանական հարաբերությունները սառեցվում են
Լոնդոնը Մոսկվային է փոխանցել ցանկը, որում ընդգրկված անձինք 7 օրյա ժամկետում պարտավոր են լքել Մեծ Բրիտանիան: Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ Россия-1 հեռուստաալիքի «60 րոպե» հաղորդման ժամանակ:
Ըստ Զախարովայի, ցանկում ռուս դիվանագետներ են, որոնք պարտավոր են լքել Մեծ Բրիտանիան: Ցանկում ռազմական գործիչներ են ընդգրկված նաեւ, ցանկը արդեն իսկ փոխանցվել է ռուսական կողմին, որն էլ իր հերթին պատրաստվում է պատասխան քայլեր ձեռնարկել:
Պառլամենտում ելույթի ժամանակ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը ուղիղ ձեւով մեղադրել էր Ռուսաստանին՝ Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման համար ու խոստացել էր պատժիչ քայլերի գնալ: Ավելի ուշ Մեյը հայտարարել է, որ սառեցվում են ռուս-բրիտանական բոլոր երկկողմ հարաբերությունները՝ դիվանագիտական ասպարեզում, սառեցվում են քաղաքական համագործակցությունները, սկսվելու է վերահսկողությունը՝ Մեծ Բրիտանիա մտնող մասնավոր ինքնաթիռների վրա, ինչպես նաեւ ռուսների համար կխստացվեն ստուգումները սահմանային անցակետերում:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու արքայական ընտանիքի անդամները ներկա չեն լինի Ռուսաստանում անցկացվելիք Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը:
Ռուսական կողմը Մեյի հայտարարությունը կոպիտ պրովոկացիա է որակել: Ռուսական կողմը հետ է կանչել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Մեծ Բրիտանիա, պահանջում են հանրայնացնել Մեծ Բրիտանիայում քաղաքական ապաստան ստացած ռուս նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալի եւ նրա դուստր Յուլյայի թունավորման գործի նյութերն ու թունավոր նյութը՝ նշելով, որ ռուսական կողմը կապ չունի այդ ամենի հետ:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալը եւ նրա դուստր Յուլյան անգիտակից վիճակում հայտնաբերվել են մարտի 4-ին Մեծ Բրիտանիայի Սոլսբերիի այգու նստարանին:
Նրանց տեղափոխել են հիվանդանոց ծայրահեղ ծանր վիճակում, նրանք մինչեւ հիմա կոմայի մեջ են, բժիշկները նրանց վիճակը կայուն ծանր են գնահատում: Ոստիկանությունում պարզել են, որ նրանք թունավորվել են նյարդակաթվածահարող նյութով, թունավորված են եղել եւս 20 մարդ, այդ թվում՝ ոստիկան, որն առաջինն է այցելել դեպքի վայր եւ Սկրիպալի տուն: Թունավորման փաստով հարուցվել է քրեական գործ՝ մահափորձի հանցակազմով: Լոնդոնում փաստել են՝ թունավոր նյութը ռուսական ծագման է: