Հիմքերը ինքնին Ռոբերտ Քոչարյանն է տվել, հանցագործությունը կոծկելու միտում ունեն. Սաքունց
ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին դիմում էր ուղղել՝ 2008-ի Մարտի 1-ի գործով Ռոբերտ Քոչարյանին հարցաքննելու վերաբերյալ: ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, սակայն տեղեկացրել էին, որ դիմումը քրեադատավարական կարգով որպես քննչական գործողություն կատարելու մասին միջնորդություն ընդունելու եւ համապատասխան ընթացք տալու իրավական հիմքերը բացակայում են։ Ինչո՞ւ դատախազությունը նման կերպ արձագանքեց, երբ ՀՀԿ-ն, կարծես թե, սկսել էր Մարտի 1-ը շրջել Ռոբերտ Քոչարյանի ուղղությամբ, մեր հարցերին պատասխանեց իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը:
- Պարոն Սաքունց, դատախազությունը, ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի դիմումի, հայտարարեց, թե Ռոբերտ Քոչարյանին հարցաքննելու հիմքեր չկան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք նման պատասխանը՝ հաշվի առնելով, որ ՀՀԿ-ականները, կարծես թե, Մարտի 1-ի պատասխանատվության բոլոր սլաքներն ուղղում էին Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ:
- Հանրապետականները, թե ինչ էին անում, դա իրենց գործն է եւ իրենց քաղաքական տրամաբանությունն ու շահերը: Այստեղ խոսքը վերաբերվում է քրեական հանցագործությանը, որն իր բնույթով կոչվում է պետական ահաբեկչություն, եւ կա Նիկոլ Փաշինյանի կողմից բարձրացված օբյեկտիվ հարց, որի հիման վրա գլխավոր դատախազությունը պետք է համապատասխան գործողությունը կատարեր եւ դիմումը ուղարկեր ՀՔԾ՝ փաստի պարզման ուղղությամբ քննչական գործողություն կատարելու համար, այն է՝ հարցաքննելու Ռոբերտ Քոչարյանին: Ես պետք է հիշեցնեմ, որ մենք ժամանակի ընթացքում նման հարց բարձրացրել ենք՝ կապված Վովա Գասպարյանի կողմից իր տված հարցազրույցներից մեկում՝ Ռազմական ոստիկանության կողմից կառավարության շենքը պահպանելու վերաբերյալ: Մեզ այն ժամանակ պատասխանեցին, որ գրությունն ուղարկվել է ՀՔԾ, թե ՀՔԾ-ն ինչ գործողություն կատարեց, այդպես էլ չիմացանք: Բայց, որ ես տեսնում եմ էական տարբերություն երկու նույնաբնույթ հարցերի վերաբերյալ՝ գլխավոր դատախազության կողմից, դա ակնհայտ է, որովհետեւ մի դեպքում գրում էին, որ ուղարկել են ՀՔԾ, մի դեպքում գրել են, որ մենք իրավունք չունենք իրենց ցուցում տալու, Նիկոլ Փաշինյանին պատասխանել են, որ հիմքեր չկան: Դա ընդհանրապես արտառոց է, որովհետեւ հիմքեր կան, թե չկան՝ դա պետք է պարզվեր Ռոբերտ Քոչարյանից բացատրություն վերցնելուց հետո, հիմքերը ինքնին Ռոբերտ Քոչարյանն է տվել՝ այդ մասին Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարեց: Որովհետեւ մարդը հայտնում է կոնկրետ փաստի մասին՝ կրակոցների մասին, այդ կրակոցների արձակման մասին՝ ավտոբուսների հետեւից՝ ոստիկանների ուղղությամբ. դա պետք է, որ իրավապահ մարմնին առավել քան հետաքրքիր եւ շահագրգիռ լիներ: Դա խոսում է այն մասին, որ հանցագործությունը կոծկելու ակնհայտ միտում ունեն: