Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելը չի խոչընդոտվի. արձանի տարածքը բացվել է
Երեւանի Մյասնիկյանի արձանի հարակից տարածքը մարտի մեկին բաց ու հասանելի կլինի, եւ Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցել ցանկացող քաղաքացիները հնարավորություն կունենան մոտենալ ու ծաղիկներ դնել հուշարձանի մոտ:
Արձանը շրջափակող պաստառների հեռացվելու մասին տեղեկությունը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցության անդամ Արայիկ Հարությունյանը, մասնավորապես՝ գրելով. «Մյասնիկյանի արձանի հարակից տարածքը բացվեց՝ Մարտի 1-ի 10-րդ տարելիցին ընդառաջ»:
Արձանի հարակից տարածքի հնարավոր բացման մասին հարցի պատասխանը ստանալու համար Արայիկ Հարությունյանը ժամանակին գրավոր հարցումով դիմել էր քաղաքապետարան եւ ստացել դրական պատասխան:
Մեր հարցմանը պատասխանելով նույնպես այստեղից տեղեկացրել էին, որ կփորձեն որոշակի լուծումներ գտնել՝ քաղաքացիներին անհարմարություններ չպատճառելու համար:
Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանը եւ դրա հետնամասում գտնվող այգին այս ընթացքում շրջափակված էին պաստառներով: Այստեղ ձեռնարկվել են բարեկարգման եւ շատրվանների կառուցման աշխատանքներ, որոնք ստանձնել է «Վարդանյան ընտանիք» բարեգործական հիմնադրամը՝ որպես նվեր Երեւանին՝ 2800-ամյակի առթիվ: Շինարարական եւ բարեկարգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչեւ սեպտեմբերի վերջ: