Վերելակների խնդիրը կարող է լուծվել. քաղաքապետարանը 225 հազար դոլար դրամաշնորհ է ստացել
Ասիական Զարգացման բանկը Երեւանի քաղաքապետարանին 225 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ է տրամադրել մայրաքաղաքի վերելակային ֆոնդի խնդիրները վեր հանելու համար: ԱԶԲ-ի պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության համաձայն՝ դրամաշնորհը հաստատվել է 2017 թվականի նոյեմբերին: Դրամաշնորհի նկարագրում նշված է, որ քաղաքապետրանը դիմել է բանկին՝ խնդրելով ֆինանսական աջակցություն մայրաքաղաքի վերելակային ֆոնդի վերականգնման համար: Նշված գումարով նախատեսվում է իրականացնել նախագծում, տնտեսական եւ ֆինանսական գնահատում: Տրամադրված 225 հազար դոլարը բանկին չի վերադարձվի, քանի որ դրամաշնորհ է: Ենթադրվում է, որ քաղաքապետարանը տվյալ գումարով պետք է խորհրդատվություն ստանա:
Երեւանի 2018 թվականի զարգացման ծրագրում, որը հաստատվել է ավագանու կողմից, վերելակների խնդրին անդրադարձ կա: Մասնավորապես նշված է, որ 2018 թվականին նախատեսված է պետություն-համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում մշակել վերելակային տնտեսության արդյունավետ կառավարման ծրագիր, որով կնախատեսվի վերելակային տնտեսության ամբողջական արդիականացում և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան անվտանգ սպասարկում։
Նշենք, որ մայրաքաղաքի բարձրահարկ բազմաբնակարան շենքերի թվով 4428 վերելակները սպասարկվում և շահագործվում են վարչական շրջաններում կազմավորված վերելակային ծառայությունների ու համատիրությունների կողմից: Գրեթե ամեն տարի վերելակներում դժբախտ պատահարներ են լինում, երբեմն մահվան ելոքվ, որի պատճառը անսարքությունն ու մաշվածությունն է: