ՀՀԿ-ում խառն են. 17-րդ համագումարի մասին մոռացել են՝ տարված են նախագահ և վարչապետ ընտրելով
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կանոնադրության համաձայն՝ կուսակցությունն այս տարի պիտի գումարի 17-րդ համագումարը: Սակայն ՀՀԿ-ում խառն են եւ համագումարի մասին մտածելու ժամանակ դեռ չունեն: Մարտի 1-ին Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմն են ընտրելու, 2-ին՝ նախագահ, իսկ ապրիլին՝ վարչապետ: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասրայանը ՀԺ-ի հարցին, թե ե՞րբ են պատրաստվում համագումարն անցկացնել, նշեց. «Կանոնակարգը ինչ նախատեսում է, այն էլ կլինի»:
Հարցին՝ կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցում կատարելով պայմանավորված, նախատեսվու՞մ է ՀՀԿ կանոնադրության մեջ փոփոխություններ կատարել՝ այն Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու համար, խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ այս հարցը քննարկելու են: ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանն էլ մեր այս հարցին պատասխանելով վստահեցրեց. «Մեր կանոնադրությունը նոր Սահմանադրությանը չի հակասում»: Մելիքյանը նշեց, որ համագումար անցկացնելու մտադրություն դեռ չունեն, իսկ եթե անհրաժեշտություն լինի՝ ՀՀԿ ԳՄ-ում կքննարկեն:
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի կազմը բաղկացած է 20 հոգուց, ԳՄ բոլոր անդամներն ունեն քաղաքական պաշտոններ, բացառությամբ կապի եւ տրանսպորտի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանից: ՀԺ-ն Բաղդասարյանից հետաքրրքվեց, թե հնարավո՞ր է, այս տարի կայանալիք համագումարում Բեգլարյանին հեռացնեն այդ պաշտոնից: «Գագիկ Բեգլարյանը մեր կուսակցության անդամն է եւ գործադիր մարմնում շատ ակտիվ մասնակցում է»,- ասաց խմբակցության ղեկավարը:
ՀՀԿ-ականներից մեկն էլ մեր մասնավոր զրույցում անկեղծացավ, որ առաջիկա ամիսներին համագումար անցկացնելու անհրաժեշտություն չկա, որովհետեւ նախագահի եւ վարչապետի ընտրություններն ԱԺ-ում են անցկացվելու: Միաժամանակ նա նշեց, որ նույնիսկ ինքն անձամբ մոռացել էր, որ այս տարի համագումար են անցկացնելու: