Հայաստանի թիվ 1 խնդիրը Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը թույլ չտալն է. Նիկոլ Փաշինյան
«Մենք ոչ մի բան գաղտնի չենք պահել: Մենք Արմեն Սարգսյանի խոսնակը չենք, որ ասենք՝ ինչ է խոսել: Նա դուրս է եկել եւ մոտավորապես ասել է, թե ինչ ենք խոսել: Մեր հարցերը կրկին հնչելու են լիագումար նիստերի ժամանակ եւ, եթե հարցերի ու պատասխանների միջեւ տարբերություն կլինի՝ մենք կբարձրաձայնենք»,- այսօր ԱԺ-ում ճեպազրույցների ժամին ասաց ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչու՞ են գաղտնի պահում նախագահի ՀՀԿ-ի թեկնածուի հետ քննարկված հարցերի պատասխանները:
Այնուհետ Փաշինյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու՞ է խմբակցության պատգամավոր Արամ Սարգսյանը գրկախառնվել թեկնածուի հետ, ասաց.
«Արմեն Սարգսյանը, տեսնելով Արամ Սարգսյանին, գրկախառնվել է, որովհետեւ նրանք 20 տարվա ծանոթություն ունեն: Անձնական հարաբերությունները կապ չունեն քաղաքականության հետ»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Արմեն Սարգսյանն այնպիսի հայտարարություններ է անում, որ չի պատրաստվում մարիոնետ լինել ՀՀ նախագահի պաշտոնում, ընդգծեց նաեւ, որ հանդիպման առանցքում եղել է այն հարցը, որ, եթե հանրությունը դուրս գա եւ թույլ չտա, որ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ դառնա, նա արդեն նախագահի պաշտոնում, ի՞նչ կանի: Նշենք, որ նոր Սահմանադրությամբ նոր նախագահը իրավունք ունի ժողովրդին կոչով դիմել:
«Այս ժամանակահատվածում, ենթադրենք՝ 100 հազար քաղաքացիներ պայքարում են ընդդեմ Հայաստանի ադրբեջանականացմանը՝ ի դեմս Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության: Մենք սրա վրա ենք հրավիրել Արմեն Սարգսյանի ուշադրությունը, լսել նրա անձնական կարծիքն այս խնդրի վերաբերյալ: Ես հարցը կտամ նաեւ բաց նիստի ժամանակ»,- նշեց նա:
Լրագրողի հարցին, թե ինչու՞ չի պահանջում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, Փաշինյանը նկատեց.
«Հիմա Հայաստանի թիվ 1 խնդիրը նրա այդ վերարտադրությունը թույլ չտալն է: Ես Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջը տեսնում եմ ամեն պահ՝ որպես քաղաքական գործիչ եւ քաղաքացի, բայց միայն իմ ուզելով չի, ես հանրությանը ձեւ եմ առաջարկել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի համար, բայց դրա համար ՀՀ քաղաքացին իր կամքը չի արտահայտել: 2016 թվականին շատ մեծ շանս կար, բայց «Սասնա ծռերի» մեր ընկերները դադարեցրեցին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջը: Ցավոք, ԵԼՔ խմբակցության մանդատների թիվն այնքան չէ, որ մենք կարողանանք լրացուցիչ պրոցեդուրաներով լուծել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: