Նազարբաեւի խնամին ֆինանսավորում է Շուշիի մզկիթի վերանորոգումը
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնությունների» (IDeA) հիմնադրամի օրերս հրապարակած ֆեյսբուքյան գրառումն այն մասին, որ IDeA հիմնադրամի դոնոր, ղազախ գործարար Կայրատ Բորանբաեւը ցանկություն է հայտնել գումար նվիրաբերել Շուշիի Վերին մզկիթի վերականգնման համար, մեծ իրարանցում առաջացրեց ադրբեջանական մամուլում։ Այն, որ Ղազախստանի նախագահի խնամին (Նազարբաեւի դստեր որդին ամուսնացած է Բորանբաեւի դստեր հետ) եւ երկրի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը սերտ կապեր ունի Հայաստանի հետ, անհանգստացնում է ադրբեջանական մեդիային։ Ալիեւին աջակցող Նազարբաեւի խնամու հայամետ գործունեությունը զայրացրել է նրանց։
Մասնավորապես, ադրբեջանական Trend գործակալության՝ Լեռնային Ղարաբաղում ղազախ բիզնեսմենի գործունեության մասին հարցմանը, Ադրբեջանում Ղազախստանի դեսպանատան մամուլի ծառայությունից պատասխանել են, որ վերջինս որեւէ գործունեություն Ղարաբաղում չի ծավալել։
«Մեր ունեցած ստուգված տեղեկություններով՝ Կայրատ Բորանբաեւը երբեք Լեռնային Ղարաբաղ չի այցելել, այնտեղ չի իրականացրել ու չի պլանավորել որեւէ նախագծի ֆինանսավորում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
«Հայկական ժամանակ»-ը դիմեց IDeA հիմնադրամին՝ պարզաբանումներ ստանալու Շուշիի Վերին մզկիթի ֆինանսավորման ու դրանում Բորանբաեւի ներդրման մասին։ Մեզ ուղարկված պատասխանից տեղեկանում ենք, որ 2015 թվականին հիմնադրամի դոնոր, գործարար Կայրատ Բորանբաեւը Հայաստան եւ Արցախ կատարած այցի ժամանակ ցանկություն է հայտնել իր աջակցությունն ու ներդրումն ունենալ մզկիթի վերականգնման գործում եւ այդ նպատակով խոշոր հանգանակություն է կատարել։
Այստեղից պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանում Ղազախստանի դեսպանատան հայտարարությունը, թե Կայրատ Բորանբաեւը չի եղել Արցախում ու այնտեղ գործունեություն չի ծավալել, իրականությանը չի համապատասխանում։ Մզկիթի վերականգնման ծրագիրը սկսվել է 2015 թ.-ին, աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2018 թ.-ի աշնանը։
Նշենք,որ Կայրատ Բորանբաեւը IDeA հիմնադրամի ու «Ավրորա» մրցանակաբաշխության դոնորներից է։
Բորանբաեւը 13-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում Ղազախստանի 50 ամենահարուստ մարդկանց ցանկում, նրա կարողությունը գնահատվում է 430 միլիոն դոլար: