Մենք պատրաստ ենք ՀՀ-ին գազ մատակարարել, եթե դրա դիմաց վճարեն. Համիդ Ռեզա Արաքի
Իրանը ձգտում է Հայաստանի հետ խթանել գազային առեւտուրը: Այս մասին հաղորդում է իրանական Daily Iran կայքը՝ հղում կատարելով «Ֆարս» լրատվական գործակալությանը։ Վերջինիս հետ զրույցում Իրանի ազգային գազային ընկերության տնօրեն Համիդ Ռեզա Արաքին նշել էր, որ ապրանք՝ գազի դիմաց գործարքից զատ Թեհրանը պատրաստ է ավելացնել Հայաստան արտահանվող ծավալները։ Իրանը մեկ միլիոն խորանարդ մետր գազի դիմաց Հայաստանից ստանում է երեք կիլովատտ/ժամ էլեկտրաէներգիա։
«Իրանը կարող է մեծացնել Հայաստան արտահանվող գազի ծավալները, բայց հայկական կողմը դրա փոխարեն չի կարող ավելի շատ էներգիա մատակարարել»,- ասել է Արաքին։
Խոսելով հարեւան երկու երկրների միջեւ Իրանից Հայաստան արտահանվող գազի ծավալների ընդլայնման բանակցությունների մասին՝ Արաքին ասել է, որ մեր երկրի մասնավոր եւ պետական սեկտորը կարող է Իրանից գազ գնել։
«Մենք պատրաստ ենք բնական գազ մատակարարել, եթե նրանք դրա դիմաց կարողանան վճարել»,- իր խոսքում նշել է Արաքին։