Այսուհետ ՀՀ-ում 18-ից 27 տարեկան տղաներին արգելվում է լքել երկիրն առանց զինգրքույկի
ՀՀ կառավարության որոշմամբ այսուհետ 18-ից 27 տարեկան արական սեռի Հայաստանի քաղաքացիները չեն կարողանա լքել երկիրը, եթե չներկայացնեն իրենց զինվորական գրքույկը: Համապատասխան որոշումը կառավարությունն ընդունել է նոյեմբերի 2-ի նիստում: Այն ուժի մեջ է մտնում եւ սկսում է գործել միայն զորակոչի ժամանակ:
Այսօր՝ դեկտեմբերի 28-ին, մամուլը գրում էր, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում խուճապ էր, քանի որ այդ տարիքի տղաներին թույլ չէին տալիս ինքնաթիռ նստել: Այդ ընթացքում էլ ստեղծված վիճակի մասին «Արմենիա» ավիաընկերությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ:
«Հարգելի ուղեւորներ, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության N 1386 որոշման համաձայն զորակոչից խուսափելու դեպքերը կանխելու նպատակով զորակոչի ընթացքում զորակոչային տարիքի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների հանրապետությունից մեկնումը թույլատրվում է միայն զինվորական գրքույկներում զինվորական ծառայությունն ավարտելու կամ հիվանդության պատճառով պահեստազորում գտնվելու, իսկ ամրակցման (նախնական հաշվառման) վկայականներում` պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքից օգտվելու մասին զինվորական կոմիսարիատների համապատասխան նշումների առկայության դեպքում»,- ասված է հայտարարությունում:
Armtimes.com-ը կապ հաստատեց «Զվարթնոց» օդանավակայանի մամուլի խոսնակ Գեւորգ Աբրահամյանի հետ, ով հաստատեց արգելքի ուժ մեջ մտնելու մասին տեղեկությունը, սակայն հերքեց խուճապի մասին լուրերը:
Նա իր խոսքում փաստացի կրկնեց կառավարության որոշումը: «Ըստ կառավարության համապատասխան որոշման 18-ից 27 տարեկան  տղաներն անձնագրի հետ միասին պետք է ներկայացնեն նաեւ զինգրքույկ, հակառակ դեպքում չեն կարող ինքնաթիռ նստել եւ գնալ երկրից»,- ասաց Գեւորգ Աբրահամյանը: