Իրանական գազի մուտքը Հայաստանի ներքին շուկա ամբողջությամբ կվերահսկի «Գազպրոմը»
Օրերս Իրանում էր գտնվում ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի պատվիրակությունը, որը հանդիպումներ է ունեցել Իրանի Մեջլիսի գործընկերների հետ եւ քննարկվել են երկու երկրների միջեւ էներգետիկ համագործակցության  հարցեր:
«Ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ Իրանից Հայաստան գազի գնման գործընթացի կազմակերպման հարցերի շուրջ: Կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել համատեղ աշխատանքային խմբեր, որոնք պետք է զբաղվեն կոնկրետ խնդիրների լուծմամբ...»,- այս մասին հայտնել են ԱԺ-ից:
Նշենք, որ դեռ անցած տարի ավարտվել է Մեղրի եւ Ագարակ քաղաքների գազամատակարարման ցանցերի կառուցումը, որոնց միջոցով իրանական գազը պետք է մատակարարվեր այդ քաղաքների սպառողներին: Կառուցման գումարն էլ հատկացրել է Իրանը: Մեկ տարի առաջ նույնիսկ տեղի ունեցավ ցանցի բացման հանդիսավոր արարողությունը, այրվեց խորհրդանշական ջահը: Սակայն մինչ օրս սպառողները գազ չունեն: Պաշտոնապես ոչ մի բացատրություն, թե ինչու գազ չկա, չի հնչում. քար լռություն է: Չնայած բոլորը հասկանում են, որ դրա համար իր «դաբրոն» պետք է տա ամենազոր «Գազպրոմը»: Երեւի դեռ չի տվել: Խնդիր այն է, որ իրանցի պաշտոնյաները բազմիցս ակնարկել են, որ պատրաստ են իրանական գազը Հայաստանին մատակարարել ավելի ցածր գնով, քան ներկայումս մենք գնում ենք Ռուսաստանից: Ու եթե հանկարծ իրանական կողմի ակնարկներն իրականություն դառնան կպարզվի, որ ռուսական պետական «Գազպրոմի» ճնշման տակ մենք տարիներ շարունակ բաց ենք թողել մեր հարեւան Իրանից էժան գազ գնելու հնարավորությունը եւ կրել հարյուր միլիոնավոր դոլարների վնաս: Եթե իրանական գազը մուտք գործի Հայաստանի ներքին սպառման շուկա, ապա «Գազպրոմը» կկորցնի իր մենաշնորհը Հայաստանում: Դա էլ իր հերթին կբերի Հայաստանում Ռուսաստանի ազդեցության թուլացմանը:
Եւ ահա ՀՀ կառավարության առաջիկա նիստում քննարկվելու է Մեղրի եւ Ագարակ քաղաքների գազամատակարարման ամբողջ ցանցն անժամկետ եւ անհատույց օգտագործման իրավունքով «Գազպրոմ Արմենիային» հանձնելու հարցը: Այլ կերպ ասած, իրանական գազը, եթե այնուամենայնիվ, մտնի Հայաստանի ներքին սպառման շուկա, այն անպայմանորեն վերահսկելու է «Գազպրոմը»: Եւ դա, ամենայն հավանականությամբ, «Գազպրոմի» «դաբրոյի» գինն է: