Հայերենով երգող չինացի դերասանն ունի հայ ընկերներ ու սովորում է հայերեն
Չինացի դերասան, Հարվարդում տնտեսագիտություն ուսումնասիրող ուսանող Մայքլ Հյոն «Հայաստան» տեսանյութը պատրաստել է Հայաստանի նկատմամբ իր սերն արտահայտելու համար: 2015 թ. ամռանը 2 ամիս ապրել է այստեղ, պրակտիկա է անցել ՀՀ Կենտրոնական բանկում: «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում նա պատմեց՝ ինչպես է առաջացել տեսանյութի գաղափարը:
«Ես ապրել եմ Հայաստանում եւ իսկապես հաճույք եմ ստացել այդտեղ իմ անցկացրած ժամանակից: Որոշեցի տեսանյութ պատրաստել այն մասին, թե որքան եմ կարոտում այդ ժամանակաշրջանը: Ես այդտեղ ընկերներ ունեմ: Նրանցից շատերը Կենտրոնական բանկից են: Շատ եմ սիրում հայերի բարությունն ու պրակտիկ մտածելակերպը: Այս կիսամյակ ես նաեւ հայոց լեզվի դասընթաց եմ անցնում, եւ տեսանյութն իմ կիսամյակային քննության նյութն է»,- ասաց նա՝ խոստովանելով, որ դեռ այնքան էլ լավ չի խոսում հայերեն:
Տեսանյութը նաեւ մարտահրավեր է, որն ընդունողները պետք է այն դիտելով՝ մի ամբողջ լավաշ ուտեն, նկարահանեն, տարածեն ֆեյսբուքում՝ նշելով իրենց ու եւս 5 ընկերների: Մայքլն ասում է, որ գոհ կլինի, եթե անգամ մարդիկ միայն դիտեն իր աշխատանքը:
«Մարդիկ խոսել են այդ մասին, սակայն վստահ չեմ, որ ինչ-որ մեկն արդեն ընդունել է մարտահրավերը: Իմ հիմնական նպատակը եղել է «Հայաստան» տեսանյութի միջոցով հայկական մշակույթը տարածելը: Հետեւաբար, եթե նույնիսկ մարդիկ միայն լսեն երգը եւ տեսնեն տեսանյութի լավաշը, գոհ կլինեմ: Իհարկե, եթե որոշեն ընդունել մարտահրավերը, շատ ավելի ուրախ կլինեմ:
Մայքլ Հյոն, որը բացի տնտեսագիտություն ուսումնասիրելուց, նկարահանվում է գովազդներում, տեսանյութը նոյեմբերի 27-ին տեղադրել է իր պաշտոնական էջում: Այն ավելի քան 42 հազար դիտում ունի: