Արցախում վաղուց տարկետում չկա. Արցախի ԱԺ նախագահը՝ Հայաստանում տարկետման դասադուլի մասին
Արցախի հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանից լարագրողները Հայաստանի Ազգային ժողովում հետաքրքրվեցին, թե ինչ կարծիք ունի «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի դրույթների եւ դրա շուրջ ստեղծված աղմուկի՝ մասնավորապես, դասադուլի մասին: Նախագահն  ասաց, որ Արցախում տարկետման մասին անգամ չեն էլ մտածում, 18 տարին լրանալուն պես, մեկնում են բանակ:
«Մենք չպետք է գնանք այն հակադրությանը՝ գիտությո՞ւնն է կարեւոր, թե՞ անվտանգությունը: Մենք միաժամանակ ստիպված ենք համադրել: Անվտանգությունը շատ կարեւոր է, բայց մենք չպետք է բաց թողնենք նաեւ գիտությունը: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում անպայման կգտնեն այս հարցի ճիշտ լուծումը: Արցախում վաղուց է այդպես, որեւէ տարկետման իրավունք չկա: Միայն առողջության հետ կապված հարցը կարող է երիտասարդին ազատել բանկից ծառայելու հանգամանքից: Անկախ նրանցից, թե պետպատվերով են սովորում, թե մասնավոր բուհում, 18 տարեկանից գնում են բանակ»,- նշեց Ղուիլյանը:
Հարցին, թե Արցախում պաշտոնյաների որդիներն էլ ե՞ն բնակ գնում, Ղուլյանը հասատեց՝ այո, բայց անուններ չտվեց:
«Ես չեմ ցանկանում անձնական օրինակներ բերել, բայց բոլոր պաշտոնյաների որդիները ծառայել են: Հանրապետության նախագահի որդուց սկսած՝ ծառայում են»,- ասաց խորհրդարանի նախագահը: