Թունավորման մասսայական դեպք Ճոճկանի մանկապարտեզում. լուսանկարներ
Լոռու մարզի Ճոճկան համայնքի մանկապարտեզում երեխաների մասսայական թունավորման դեպքեր են գրանցվել: Սուր աղիքային ինֆեկցիայով թունավորման առաջին դեպքը գրանցվել է նոյեմբերի 5-ին: Ներկայումս Ալավերդու բժշկական կենտրոնում բուժօգնություն է ստանում 4 երեխա,  երկու փոքրիկ արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից: Ճոճկանի մանկապարտեզի 10-ից ավելի սաներ էլ բուժում են ստանում Վանաձորի եւ Նոյեմբերյանի բժշկական կենտրոնների ինֆեկցիոն բաժանմունքներում:
Սուր աղիքային վարակի պատճառը  դեռեւս հայտնի չէ, որպես վարկած շրջանառվում է ջուրն ու մանկապարտեզ ներկրված սնունդը: Վերջնական պատճառը պարզ կդառնա լաբորատոր փորձաքննություններից հետո միայն:
Հիվանդանոց ընդունված փոքրիկների ծնողները նշում են, որ գյուղում բացի մանկապարտեզ հաճախող երեխաներից, այլ երեխաներ էլ են թունավորվել, որոնք բուժօգնություն են ստացել Ախթալայի ամբուլատորիայում ու տնային պայմաններում:
Ալավերդու հիվանդանոցի ինֆեկցիոն բաժանմունք առաջին երեխային ընդունել են  նոյեմբերի 5-ին` բարձր ջերմությամբ, թուլությամբ  ու թունավորմանը հատուկ այլ սինդրոմներով: Բժշկական կենտրոնի մանկաբույժ Մանուշակ Հակոբյանի խոսքով`երեխաները հիվանդանոց են ընդունվել ջրզարկված վիճակում,  նրանց անմիջապես կաթիլային են միացրել:  Բժշկուհու խոսքով` հիվանդանոցը չունի մանրէաբանական լաբորատորիա, ինչի պատճառով փորձանմուշներն ուղարկվել են Վանաձորի բժշկական կենտրոն:
Ճոճկանի մանկապարտեզ հաճախում է 48 երեխա, վերջին օրերին, սակայն, մանկապարտեզ հաճախող երեխաների թիվը չի անցնում 18-ը:
Ճոճկանի մանկապարտեզի տնօրեն Սուրեն Խուդինյանի խոսքով` մանկապարտեզ են այցելել մարզի հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման տեսչության աշատակիցները, ովքեր նմուշառումներ են իրականացրել ջրից ու սննդից. «Անալիզներ են վերցրել անգամ գույքից, անկողիններից ու շենքի տարբեր հատվածներից, սպասում ենք լաբորատոր փորձաքննությունների պատասխաններին»,-նշում է տնօրենը, չբացառելով, որ սուր աղիքային ինֆեկցիայի հարուցիչը կարող է եղած լինել նաեւ մատակարարված սննդամթերքի մեջ: