13-ամյա տղա երեխան ինչո՞ւ է փորձել ինքնասպան լինել. լավ ընտանիքից, ժիր, աշխույժ
Արմավիրի մարզի գյուղերից մեկում ինքնասպանության փորձ կատարած 13-ամյա տղայի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Արմավիրի բժշկական կենտրոնից նա տեղափոխվել է Երեւան:
Տուժածի վիճակի վերաբերյալ մանրամասներ բուժհաստատությունից մեզ չհաջողվեց պարզել: Համայնքի ղեկավարն ասաց, որ ինքն է երեխային հիվանդանոց հասցրել, իսկ հետո հրավիրված բրիգադը նրան տարել է Երեւան: Ասաց, որ բժիշկների տեղեկացմամբ, տղայի սիրտը թեպետ աշխատում է, բայց շնչահեղձությունից ուղեղն այտուցված է:
«Ինքնասպանության փորձ կատարելու հնարավոր պատճառների մասին ոչինչ չգիտեմ: Ծնողների հետ չենք խոսել, որովհետեւ ի վիճակի չեն իրենք հարցերի պատասխանել: Դեռ շուտ է ինչ-որ եզրակացություն անել»,- ասաց համայնքի ղեկավարը:
Ընտանիքում երեք երեխա կա: 13-ամյա տղան մեծ ու փոքր եղբայրներ ունի: Ապրում է ծնողների եւ տատ ու պապի հետ: Հայրն աշխատում է «Ջրային տնտեսությունում»: Գյուղի տեղամասի պետն է: Ինքնասպանության փորձից առաջ տղան որեւէ գրություն չի թողել:
«Շատ լավ ընտանիք է` չափված, ձեւված, դաստիարակված: Ոչ մի ընտանեկան հարց հաստատ չեմ կապի տեղի ունեցածի հետ: Ապրում են սոցիալական նորմալ պայմաններում: Ոչ գրություն կա, ոչ ավելորդ ինչ-որ բան կարող ենք կապել այդ երեխայի հետ: Ինքը սայտեր-մայտերից էլ էր հեռու, հեռախոսներ մտնելու սովորություն չուներ. այսօր գիտեք` ինչքան է դա տարածված: Դրա հետ հեչ հավես չուներ: Նա նաեւ ժիր, ճարպիկ,աշխույժ տղա էր»,- ասաց գյուղապետը:
Ինքնասպանության փորձ կատարած տղայի վարքում նա արտառոց ոչինչ չի նկատել:
Դեպքը տեղի է ունեցել երեկ` սեպտեմբերի 12-ին` ժամը 16:30-ի սահմաններում: Նրան հայտաբերել է մեծ եղբայրը` տան այգում խաղողի վազերը կախելու համար նախատեսված հենասյանը ամրացված մետաղալարից հակի թելով կախված: Նրան հաջողվել է կտրել պարանը, եւ 13-ամյա տղան տեղափոխվել է հիվանդանոց: