Նշանավոր մարդկանց տապանաքարերը կարելի՞ է հանել, անկնունք, անաղոթք մի մարդ թաղել. քահանա
Ինչպե՞ս հնարավոր դարձավ, որ Սանահինի վանական համալիրի տարածքում հուղարկավորվեց գյուղացիներից մեկը, այն էլ` այդ տարածքում հին տապանաքարերը տեղաշարժելու գնով:
Վանական համալիրի հոգեւոր սպասավոր հայր Ավետիքը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ դա իրենից աննկատ է մնացել, որովհետեւ տվյալ վայրը գտնվում է ամենօրյա տեսադաշտից դուրս: Միայն օրեր անց է ինքը հայտնաբերել կատարվածը, տեղեկացրել Հայ առաքելական եկեղեցու Լոռու թեմի առաջնորդին, նա էլ իր հերթին դիմել է պետական համապատասխան մարմիններին: Ի դեպ, այդ ժամանակ գերեզմանատեղի կառուցման աշխատանքներն ամբողջությամբ ավատված չեն եղել, բայց հուղարկավորվածի հարազատները, մյուս կողմում որոշակի դանդաղկոտություն նկատելով, շտապել են գործը ավարտին հասցնել:
Այդուհանդերձ, կարծես թե չպետք է բացառել, որ հանգուցյալի հարազատները միտում չեն ունեցել եկեղեցու տարածք ներխուժելու, այլ ուղղակի գերեզմանի համար հատկացված տարածքից որոշ չափով շեղվել են ու այդ ընթացքում էլ հեռացրել իրենց ճանապարհին հայտնված հին տապանաքարերը, որովհետեւ Սանահինի գերեզմանատունը գտնվում է անմիջապես վանական համալիրի մոտ:
«Ճիշտն ասած` հուղարկավորության տեղն ընտրելիս ինձ ոչ մի հարցուփորձ չեն արել: Բացարձակապես: Չեն հարցրել` կարելի՞ է, թե՞ չէ, բայց ինձ թվում է` իրենց հուշող է եղել, որ եկեղեցու տարածք եք մտել, չի կարելի, պետք է գործն արագ ավարտին հասցնել: Թաղման ժամանակ ես վանական համալիրում եմ եղել, ինքնահողին էլ: Այստեղ ընդհանրապես քահանայով թաղում չեն անում, երկրորդն էլ` անկնունք են թաղում անում: Մարդիկ գնում-գալիս էին, բայց չգիտեի, որ անմիջապես տարածքում` Զաքարյանների կողքին` չթույլատրված վայրում, պետք է գերեզման կառուցեն»,- ասաց հայր Ավետիքը:
Նրա տեղեկացմամբ, հուղարկավորվածի հարազատներն ասում են, որ թաղելուց հետո արդեն չեն կարող տեղափոխել. «Բայց այն մարդիկ, որոնք նշանավոր մարդիկ են եղել, նրանց շիրիմները կարելի՞ է  արհամարհել, տապանաքարերը հանել եւ բերել անկնունք, անաղոթք մի մարդ թաղել»:
Քահանան ասաց, որ իրեն հայտնի չէ` ում հին տապանաքարերն են հանված: Ի դեպ, դա չգիտեին նաեւ հուշարձանների պահպանության գործակալությունում: