Սեւանա լճից 100 մլն խորանարդ ջրառի մասին օրենքն ընդունվեց. դեմ էր միայն «Ելք»-ը
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօրվա արտահերթ նիստում հավանության արժանացրեց Սեւանա լճից լրացուցիչ 100 միլիոն խորանարդ մետր ջուր բաց թողնելու մասին օրենքի նախագիծը: Պատգամավորները 77 կողմ, 4 դեմ եւ 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ, երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունեց «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը: Դեմ քվեարկեցին միայն «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանը, Սասուն Միքայելյանը, Լենա Նազարյանն ու Արտակ Զեյնալյանը:
Նշենք, որ «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագծով առաջարկվում է նախկին 170 միլիոն խորանարդի փոխարեն այս տարի Սեւանա լճից բաց թողնել 270 միլիոն խորանարդ ջուր: