Պետք է լինեն հարուստներ, եւ պետք է լինի միջին խավ. Կաթողիկոսը ՀՀ-ում աղքատության մասին
Այսօր՝ հունիսի 19-ին, Շիրակի մարզի Հառիճավանքի հոգեւոր ընծայարան էր այցելել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն: Վերջինս մասնակցում էր ամերիկահայ բարերարների կողմից ֆինանսավորված հոգեւոր ընծայարանի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Կաթողիկոսից «Հայկական ժամանակ»-ի լրագրողը հետաքրքրվեց, թե ինչ քայլերի պետք է դիմել վերջ տալու համար երկրում տիրող սոցիալական անհավասարությանը: Հանրապետության ամենաաղքատ մարզում գտնվելով հանդերձ կաթողիկոսը բնական համարեց, որ երկրում կան չափից դուրս հարուստ եւ ծայրահեղ աղքատ ապրող քաղաքացիներ:
«Բնական է, որ հասարակական կյանքում պետք է լինեն ունեւորներ, պետք է լինեն հարուստներ, եւ պետք է լինի միջին դաս, միջին խավ: Մեկը մյուսին պետք է լրացնի: Մենք մեր աշխատանքով պետք է կազմակերպենք նրանց առաջընթացը: Աստված պետք է օրհնի, զորակցի մեր ժողովրդին, որ կարողանանք բարվոքել մեր կյանքը: Աղքատությունը, որ կա մեր հասարակությունում, պետք է կարողանանք վերացնենք»,- ասաց Գարեգին Բ-ն:
Վերջինս անդրադառնալով աղքատության կրճատման կամ վերացման գործում եկեղեցու դերակատարությանը, նշեց.
«Եկեղեցին իր կարելիության շրջանակներում աջակցում է: Ունենք մի շարք բարեգործական ծրագրեր, ինչպես նաեւ խրախուսում ենք, հորդորում, պատգամում ենք մեր ունեւոր մարդկանց, որպեսզի ներդրում կատարեն հայրենիքում»,-եզրափակեց կաթողիկոսը: