30 միլիոն դրամի սարք կգնեն, որպեսզի ստուգեն ընտրողների ինքնությունը
Կառավարության ասօրվա նիստում որոշում ընդունվեց, որ 2017 թվականին ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային Ժողովի ընտրությունների ընթացքում ընտրողների ինքնությունը ստուգող տեխնիկական սարքերի ստացման, պահեստավորման, պահեստային տարածքում դրանց կոմպլեկտավորման եւ այլ աշխատանքների կատարման պայմանագիր կնքելու համար ԿԸՀ-ին գումար հատկացնել: 2017 թվականի առաջին եռամսյակում կհատկացվի 30 միլիոն դրամ: Կառավարության այս որոշման նախագիծը գործադիրին ներկայացրեց ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշված է, որ նոր ընտրական օրենսգրքի պահանջների համաձայն՝ ընտրողների ինքնության ստուգումն իրականացվելու է համապատասխան տեխնիկական սարքավորումների միջոցով՝ մոտավորապես 5000 հատ սարք:
Նախորդ կիրակի ԿԸՀ-ն առաջին անգամ փորձարկել էր այդ սարքերը եւ կազմակերպել համայնքի ղեկավարի ընտրությունը մարզերից մեկում: