ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության առաջարկած լուծարման ենթակա չորս հաստատությունների մեջ է նաեւ 77 երեխա խնամող «Դիլիջանի երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն»-ը:
Հաստատության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հերիքնազ Ուլիխանյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ պետությունը գիշերօթիկի երեխաներին իրենց ընտանիքներ վերադարձնելով կավելացնի մուրացկանների թիվը: Ուլիխանյանը մտահոգություն հայտնեց, որ այս պահին էլ Իջեւանում տեսնում են շուկայի դիմաց կանգնած իրենց նախկին սաներին, որոնք մուրացկանությամբ են զբաղվում:
«Դիլիջանի երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն»-ը տարվա սկզբին ունեցել է 100 սան, ընտանիք վերադարձնելուց հետո այսօր 77-ն են մնացել:
«Ասում են՝ նյութական աջակցություն են տալու, ինչքա՞ն ժամանակով են տալու, մե՞կ տարով: Մի տարի հետո այդ ընտանիքը կարողանալու՞ է ոտքի կանգնել ու իր երեխային պահել՝ դժվար թե: Ունենք այնպիսի երեխաներ, որ ինչքան էլ պայքարեցինք, նրանց իրենց ընտանիքներ վերադարձնելու համար, միեւնույնն էր՝ այդ երեխաներին ընտանիք վերադարձնելը մեծ ռիսկերի հետ էր կապված»,-նկատեց Ուլիխանյանը:
«Դիլիջանի երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն»-ը պետությունից ստանում է տարեկան 133 միլիոն դրամ:
Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հերիքնազ Ուլիխանյանը մտահոգված է նաեւ հաստատության 70 աշխատողների համար, որոնք փաստացի անգործ են մնալու. «Առավոտյան աշխատողները հավաքվել այդ հարցն էին բարձրացրել, որ եթե մտածում են կարիքավոր ընտանիքներին աջակցել, հաստատությունը լուծարելիս իրենք էլ են հայտնվում նրանց թվում, քանի որ դեպքեր կա, որ ամուսիններով են այստեղ աշխատում»:
Գիշերօթիկի աշխատակիցների միջին աշխատավարձը 70-ից 80 հազար դրամ է: Հերիքնազ Ուլիխանյանը նկատեց, որ դեռ հույս ունեն, որ ՀՀ կառավարությունը լավ կմտածի ու սոցապ նախարարության առաջարկը չի ընդունի: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ աշխատողների մեջ էլ ցանկություն կա Գյումրու երկու՝ «Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության N 2 գիշերօթիկ հաստատություն», «Գյումրու երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության N 1 գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ների աշխատակիցների օրինակին հետեւել եւ բողոքի ակցիա իրականացնել, սակայն դեռ սպասում են:
«Դիլիջանի երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատության» տնօրենի ժՊ-ն միեւնույն ժամանակ վստահեցնում է՝ բոլոր երեխաները միաձայն գոհ են եղել գիշերօթիկի թե՛ կարգ ու կանոնից, թե՛ անձնակազմից. «Երեխաներն այստեղ իրենց շատ լավ են զգացել, եւ դա ոչ թե ես եմ ասում, այլ՝ իրենք»:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը վերոնշյալ հաստատությունների լուծարման առաջարկում հիմնավորել է, որ պետության աջակցությունը պետք է ուղղվի ոչ թե հաստատությունների պահպանմանը, այլ ընտանիքներին: Նախարարությունից նաեւ հայտնում են, որ անհրաժեշտ աջակցության տրամադրմամբ պետք է ապահովել երեխաների վերամիավորումը ընտանիքներին՝ կանխելով նոր երեխաների մուտքը գիշերօթիկ հաստատություններ: