ՀՀ-ում հեռացվեց ռուսաստանամետ քողի տակ թաքնված օլիգարխիկ ռեժիմը. ռուսաստանցի փորձագետ
Հայաստանի նոր ղեկավարության հետ, որը վայելում է ժողովրդի աջակցությունը, Ռուսաստանը պետք է արդյունավետ երկխոսություն ծավալի: Մենք չպետք է սխալ քայլերով հայերին դրդենք ԱՄՆ-ի եւ արեւմուտքի գիրկը: Այս մասին հայտարարել է ռուսաստանցի հայտնի փորձագետ, պատմագիտության դոկտոր, Մոսկվայի պետական համալսարանի դիվանագիության եւ միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Նիկոլայ Պլատոշկինը:
Նրա հիշեցրել է, որ Հայաստանում է տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, հայ-թուրքական սահմանը պահպանում են ռուսաստանցի սահմանապահները, Ռուսաստանում բնակվում են շուրջ երեք միլիոն հայեր: «Ես այս հարցում ունեմ հստակ ընդգծված ռուսաստանամետ մոտեցում: Ես չեմ կարող ուղղակի ընդունել այն հայտարարությունները, որ Հայաստանում տեղի է ունենում երկրորդ Ուկրաինա, որտեղ շուրջ տասը հազար մարդ մահացավ: Ի՞նչ է, մենք նույն բանն ուզո՞ւմ ենք Հայաստանում», - հարցադրում է կատարել բանախոսը:
Պլատոշկինը հիշեցրել է, որ Հայաստանում անցած տարի մարդիկ դուրս եկան փողոց եւ հեռացրեցին օլիգարխիկ ռեժիմը, որը թաքնվում էր պրոռուսական հովանոցի տակ:
«Միայն թաքնվում էր այդ հովանոցի տակ, սակայն երբեք ռուսաստանամետ չի եղել այդ ռեժիմը: Իրականում անտեղ բոլոր ռուսաստանամետ գործիչները բանտերում էին: Իսկ մեր ղեկավարության շրջանում սկսվեցին հնչել հայտարարություններ, թե բա այնտեղ մեր մարդն էր, որը Գազպրոմում էր աշխատում եւ այլն, իսկ հիմա ամեն ինչ առանց մեզ արեք», - ընդգծել է փորձագետը եւ զարմանք հայտնել, որ ՌԴ ղեկավարությունն իր չկշռադատված գործողություննեով կարող է Ռուսաստանին շատ բարեկամաբար տրամադրված հայերին դրդի դեպի ԱՄՆ-ի գիրկը:
«Մենք դա՞ ենք ցանկանում: Մեզ քի՞չ է Ուկրաինան, եւս մեկ լարվածության գոտի ենք ուզում ստեղծել», - հարց է հնչեցրել Պլատոշկինը եւ հավելել, որ Ռուսաստանը պետք է արդյունավետ դիալոգ ծավալի ՀՀ նոր իշխանությունների հետ: «Ճիշտ կլինի խուսափել այդ ռիսկերից եւ ՀՀ նոր իշխանության հետ, որն ունի իր ժողովրդի բացարձակ մեծամասնության աջակցությունը, լավ հարաբերություններ հաստատել: Ավելին, նման ցանկություն ունեն ՀՀ նոր իշխանությունները», - հավելել է նա:
Նա անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում երբեմն հնչող հակառուսական հայտարարություններին: «Որոշ մարդիկ, որոշ տեղեր, որոշ բաներ են խոսում: Ի՞նչ է, հիմարներ մեր երկրում չկա՞ն: Կան ու շատ-շատ», - ասել է նա ու անդրադարձել Գագերգին Նժդեհի վերաբերյալ Ռուսաստանում առկա միակողմանի վերաբերմունքին: Փորձագետն ավելի հասկանալի լինելու համար մի շարք պատմական զուգահեռներ տարավ Հնդկաստանի ու այլ պետությունների հետ՝ վերջում խոսելով Նժդեհի՝ Հիտլերյան Գերմանիայի հետ համագործակցության մոտիվներց եւ անթույլատրելի համարելով նրան համեմատել այդ ֆաշիստական գործիչների հետ: