Հայտնի բարերար, գործարար, «Собеседник» հրատարակչատան տնօրենների խորհրդի նախագահ, մեծահարուստ, 2017 թվականին բանտում մահացած Լևոն Հայրապետյանի հարազատները պահանջում են ՌԴ Քննչական կոմիտեից գործ հարուցել նրա մահվան հանգամանքների հիման վրա:
Հարազատները կասկածներ ունեն, որ Հայրապետյանին թունավորել ու սպանել են, այդ մասին ինքը Հայարապետյանն է հայտնել մահից մի քանի ժամ առաջ, հայտնում է Rosbalt.ru-ն:
Նշվում է, որ Հայրապետյանին սպանելու պատճառներ, անկասկած եղել են: Նա ունեցել է կարողություն ամբողջ աշխարհով մեկ, անտիկվար իրերի հավաքածուներ՝ 800 մլն դոլար արժողությամբ, սակայն նրա բանտում գնտվելու ընթացքում իր տասնյակ ակտիվների մի մասը հանելուկային կերպով վաճառվել է: Գործարարը ցանկություն է ունեցել բացահայտել այդ ամենը, սակայն ազատության մեջ հայտնվելուց մի քանի օր առաջ մահացել է բանտում:
Հայրապետյանի դստեր շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Կարեն Ներսիսյանը լրատվամիջոցին պատմել է, որ գործարարը տառապել է մի քանի հիվանդություններով, բայց նրա վիճակը չի եղել կրիտիկական, ավելին ՝ 2017-ի աշնանը Լեւոն Հայրապետյանը գրեթե միշտ բարձր տրամադրություն է ունեցել:
Հոկտեմբերի 19-ին Մորդովայի Բարձրագույն դատարանում պետք է տեղի ունենային լսումներ, որի ժամանակ, ամենայն հավանականությամբ, պետք է որոշում կայացվեր նրան ազատել կալանքից՝ վատառողջ լինելու պատճառով: Հայրապետյանն արդեն գծագրել է, թե ինչպես է հաշվեհարդար տեսնելու իր պարտապանների հետ ու ինչպես է հետ բերելու իր բաժնետոմսերը, սակայն չի հասցրել:
Բանտից ազատ արձակվելուց մի քանի օր առաջ 2 անհայտ տղամարդիկ նրան փոխանցել են բժշկական փաթեթ, որի պարունակությունը նա ընդունել է այնպես, ինչպես իր նախորդ դեղորայքը, սակայն անսպասելի նրա վիճակը կտրուկ վատացել է:
Փատաբանի խոսքերով, առողջության վատթարացման համար նրա մոտ է հրավիրվել բուժքույր, որը նրան է տվել անհայտ ինչ-որ լուծույթ, ինչից հետո Հայրապետյանի վիճակը գնալով ավելի է վատացել, նրան մի կերպ հասցրել են բանտախուց. Այդ ժամանակ գործարարն արդեն անգիտակից վիճակում է եղել: Ուշքի գալուց անմիջապես հետո խցի մյուս բանտարկյալից նա հեռախոս է ուզել ու անմիջապես զանգահարել է եղբորը, ապա՝ ընկերոջը: Երկուսին էլ նա նույն բանն է ասել. «Ինձ թունավորել են, մինչև առավոտ չեմ ապրի, չթաղեք ինձ առանց դիահերձման»:
Խոսակցությունից հետո նա կրկին կորցրել է գիտակցությունը, իսկ առավոտյան՝ հոկտեմբերի 18-ին մահացել է: Երբ Լեւոն Հայրապետյանի հարազատները նրա մահից հետո սկսել են զբաղվել նրա կտակի հարցերով, թունավորելու հնարավոր շարժառիթները եւս պարզվել են:
Գույքի հաշվարկի ժամանակ պարզ է դարձել, որ Հայրապետյանը ահռելի ունեցվածքի տեր է եղել, նրա ունեցվածքը գերազանցել 1 միլիարդ դոլարը: Նա ունեցել է մի քանի տասնյակ անշարժ գույք ամբողջ աշխարհում՝ Նյու-Յորքում, Մոնակոյում, Փարիզում, եռահարկ բնակարան Մոսկվայի կենտրոնում, առանձնատներ ու գործարաններ Արցախում: Նրան է պատկանել նաեւ հայտնի նկարիչների հազվագյուտ գործերի հավաքածուներ , ներառյալ Մինաս Ավետիսյանի, Այվազովսկու, Մալեւիչի, Կորովինի կտավները: Նրան է պատկանել նաեւ հնագույն թանկարժեք քարերի հսկայական հավաքածու, թանկարժեք ժամացույցների, հնաոճ զարդերի հավաքածուներ, մի քանի ռուսական ընկերությունների բաժնետեր է եղել:
Բանտում գտնվելու ժամանակ նա մի քանի անձանց է վստահել տնօրինել իր ունեցվածքը՝ առանց դրանք վաճառելու արտոնության, սակայն անհայտ հանգամանքներում գործարարի ունեցվածքի մի մասը օտարվել է: Պարզվել է, որ վաճառվել են Նյու-Յորքի, Մոնակոյի վիլլաները, թանկարժեք քարերի և ժամացույցների մեծ մասը, կտավները, «Գազպրոմի» ու մի քանի այլ ընկերությունների բաժնետոմսերի մի մասը:
Այս ամենի համատեքստում, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաշված օրեր անց Հայրապետյանը պետք է ազատության մեջ հայտնվեր, ըստ փաստաբանի, դժվար չէ ենթադրել նրա ընդունած դեղարայքի կասկածելի ծագումը:
Ներսիսյանի խոսքերով, չկա պնդում, որ նրան թույն են փոխանցել, Հայրապետյանը շաքարային դիաբետ ուներ ու դրա հետ մեկտեղ մի շարք այլ հիվանդություններ, ինչի արդյուքում որոշ «սխալ» ներարկումները, ընդունումները կհանգեցնեին նման արդյունքի:
Բիզնեսմենի հարազատները դիմում են ներկայացրել ՌԴ Քննչական կոմիտեի Մորդովայի ենթամաս՝ հնարավոր թունավորման հանգամանքները պարզելու համար, սակայն մի քանի անգամ մերժվել է գործը, դեռեւս հետմահու փորձաքննություններ չեն անցկացվել ու ապացույցները վերացված չեն:
Հարազատները ամեն գնով ցանկանում են պարզել իրականությունը՝ փորձելով հասնել նրան, որ գործով զբաղվի քննչական կոմիտեի կենտրոնական բաժինը: