Ռաբիսից մինչեւ Շպռօտ եւ հակառակը. կիսամե՞րկ, թե՞ տարազով` նույն հաշիվն է
Վերջերս երկու մշակութային իրադարձություն ցնցեց հանդիսատեսին եւ ունկնդրին: «Շանթ» հ/ը-ով հեռարձակվող «X-Factor 4» երաժշտական նախագծի մասնակիցներից Դրախտիկ գյուղից 17-ամյա Եղիշե Աղաջանյանի ելույթի ընթացքում Ժյուրիի անդամների պահվածքը դուր չեկավ շատ շատերին: Մամուլի բազմաթիվ հրապարակումներ եղան, քննարկվում էր, թե կարելի՞ էր արդյոք այդ կերպ վարվել ապագա հայ զինվորի հետ:
Ժյուրիի անդամներն ընդամենն արձագանքեցին Եղիշեի ուրույն պահվածքին: Նա, մեղմ ասած, շատ լարված էր, ու ժյուրին ակնհայտորեն փորձում էր մթնոլորտը թեթեւացնել: 17-ամյա երիտասարդի կատարումը իրականում հեռու էր նույնիսկ միջին մակարդակից, եւ ժյուրիի անդամները որեւէ բան չասացին, որը կխոցեր նրա ինքնագնահատականը: Բայց կապ չունի, մոտ մեկ շաբաթ հարցը չէր իջնում մամուլի եւ սոցիալական ցանցերի էջերից: Ով ինչ հին քեն ուներ Գարիկի, Անդրեի, Էրիկի հանդեպ, վրեժխնդիր եղավ: Նրանց վիրավորեցին, ծաղրեցին, կիսամերկ նկարներ տարածեցին, ինչ ասես գրեցին:
Նոր նոր էր հանդարտվում իրավիճակը, երբ տեղի ունեցավ Շպռօտի նոր տեսահոլովակի պրեմիերան`«Կտրիճ Դավո» երգի հիման վրա: Եվ ամեն ինչ սկսվեց նորից` հայ աղջիկ, հայ զինվոր, հայ զինվորի ապագա մայր, բաց կրծքեր, երկար ոտքեր, լողազգեստ: Շպռօտի տեսահոլովակի դեպքում աղմուկը սահմանափակվեց միայն սոցիալական ցանցերում: Մամուլը նման ցածր թեմաների չի անդրադառնում: Իսկ երաժշտական քննադատները դինոզավրերի նման անհետացած երեւույթ են մեր երկրում: Անհիշելի ժամանակներից նոր երգերը, տեսահոլովակները որեւէ մեկը մասնագիտորեն չի վերլուծում ու քննադատում: Նույնը վերաբերվում է նաեւ թատրոնին, կինոյին, օպերային, գրականությանը:
Ու քանի որ մասնագետները լռում են, իսկ մասսաները կարծիք լսելու կարիք ունեն, ի հայտ են գալիս առանձին խմբեր, անհատներ, ովքեր այս կամ այն երգը գնահատում են իրենց գիտելիքների եւ սուբյեկտիվ ճաշակի սահմաններում: Առաջացել է մշտապես ակտիվ, հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր երեւույթներին արձագանքող մարդկանց մի մեծ բանակ, որը մամուլով եւ սոցցանցերով կարող է կոնկրետ վերաբերմունք ձեւավորել ցանկացած հարցի նկատմամբ: Բայց այս քննադատների բանակը այնքան էլ կողմնորոշված չէ եւ ոնց որ թե ինքն էլ չի հասկանում՝ ինչ է ուզում:
Սեպտեմբերին, նոր եթերաշրջանում Հանրային հեռուստաընկերությունը գովազդում էր «Ամենակարող երգիչ» նախագիծը, եւ գովազդի ժամանակ հնչում էր ռաբիս երաժշտություն: Մի այնպիսի հայբուդուր բարձրացավ, որ հարցը քննարկվեց երկրի առաջին դեմքի մակարդակով, սրբագրումներ մտցվեցին նախագծի մեջ` ռաբիս երգերը թերեւս կամ բացառվեցին, կամ մինիմումի հասցվեցին: Պարզվեց՝ ռաբիսը մեր քննադատների բանակի քիմքին հաճելի չէ:
Հիմա Շպռօտը երգ է ներկայացնում ֆոլք կամ փոփ ժանրում (ճիշտ ժանրը մասնագետները կհուշեին, եթե պահպանված լինեին), ու պարզվում է, որ այս ժանրն էլ քննադատների բանակի քիմքով չէ: Նույնիսկ տեսահոլովակի մեջ պարող կիսամերկ աղջիկները չփրկեցին Շպռօտին, որովհետեւ դրանք էլ ապականում են նամուսով հայուհիների ինստիտուտը:
Հայկական տարազներով Սիրուշոյի նոր տեսահոլովակները նույնպես քննադատների սրտով չեն: Դրանք ավելի շատ լուսանցքում են մնում, որովհետեւ Սիրուշոն Քոչարյանի հարսն է եւ սրանով ամեն ինչ ասված է: Ընդ որում, Սիրուշոն կարծես միակ ստեղծագործողն է, որ իր երգերով փորձում է արձագանքել տվյալ ժամանակաշրջանի կյանքին:
Հայկական ռեգիի`«Ռեինկառնացիայի» հաջողության ուղին ավարտվեց Հյուսիսային պողոտայի նկուղային ակումբում: Օպերայի ու ֆիլհարմոնիկի համերգներն անցնում են կիսադատարկ դահլիճներում: Ռոք խմբերի անշլագներից էլ լուրեր չկան: Ջազմենները, հեղինակային կատարողները, էստրադային կատարողները, մյուս բոլորը նույնպես ծվարել են տարբեր ակումբներում: Այդպես ավելի ապահով է: Որովհետեւ, եթե որեւէ մեկը փորձում է պադվալից դուրս թփրտալ՝ կազմակերպված ձեւով տրորում են, ինչպես` Շպռօտին: Կամ, լավագույն դեպքում արհամարհում են, ինչպես Սիրուշոյին:
Ու ստացվում է, որ  մշակութային-երաժշտական միակ իրադարձությունը, որի շուրջ քիչ թե շատ բովանդակային քննարկում է տեղի ունենում «Եվրատեսիլի» երգն է, այն էլ տարին մեկ է լինում: