Արթուր Վանեցյանն անկեղծ չէ, գերիների հարցը երկու օրվա լուծելու չէ. Քոչարյան
Այսօր «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հիշատակին հարգանքի տուր մատուցելու համար այցելած ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովի վերլուծությունը կլինի հաջորդ քառօրյային:
Քոչարյանի կարծիքով՝ 44-օրյա պատերազմն Ապրիլյան պատերազմի շարունակությունն էր, շատ ավելի մեծ մասշտաբով. «Վերջին պատերազմի մասին վերլուծություններ անելուց առաջ նախ պետք է ապահովել ներքին հանդարտությունը։ Առաջին հերթին մեր զինվորական ղեկավարությունը պետք է նախաձեռնի այս պատերազմի հետևանքների ուսումնասիրությունը, որպեսզի մենք այդ ուղենիշը փորձագիտական և ռազմական հստակ ձևակերպումներով ունենանք, որովհետև մենք կանգնած ենք լայնածավալ փոփոխությունների շեմին, և դա օր առաջ պետք է դառնա իրականություն»:
Անդրադառնալով գերիների վերադարձին՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծեց, որ գերիներին վերադարձնելու համար բոլոր հնարավոր միջոցները պետք է օգտագործվեն, ընդհուպ՝ անձնական կապերը: Անդրադառնալով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի այն հայտարարությանը, որ եթե ինքը լիներ իշխանություն, գերիների հարցը երկու օրում կլուծեր, Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ Վանեցյանն ազնիվ չէր, որովհետև գերիների հարցը երկու օրում լուծելու հարց չէ. «Մենք խնդիրներ ունենք դեռ առաջին պատերազմից սկսած։ Եթե անձնական կապեր ունի, թող իր կապերն օգտագործի, այդ կապերն ո՞ւմ են պետք։ Այսինքն՝ այդ կապերը հիմա ուզում է ծախի մեր ժողովրդին, որպեսզի իշխանություն վերցնի՞։ Այդ կապերը պետք են այն ընտանիքներին, որոնք հույս ունեն, որ կարող է գերիների մեջ իրենց անհետ կորած երեխան լինի: Անթույլատրելի է նման շահարկումներով մտնել քաղաքական դաշտ»:
Հարցին՝ ի՞նչ ճակատագիր է սպասվում այն զինվորականներին, ովքեր ստորագրել են ԳՇ հայտարարությունը, Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծեց, որ բոլորը շարունակում են իրենց աշխատանքը, բացի Տիրան Խաչատրյանից, որն ազատվել է աշխատանքից: