Ազգային ժողովը հերթական նիստի ընթացքում դեմ քվեարկեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած 2 նախագծերը նիստերի օրակագրում ընդգրկելու մասին հարցերին։ Այդ նախագծերը Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում բացասական եզրակացություն էին ստացել։
«Ստեղծված իրավիճակն ու դրանից դուրս գալու ելքերը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության իրավաչափությունը քննարկելու վերաբերյալ։ Որոշման նախագիծը ներկայացրեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։ «2 ամիս առաջ մենք այս նախաձեռնությունը իրականացրինք, որպեսզի կարողանանք արտահերթ նիստ գումարել և միջազգային իրավունքի խախտմամբ ստորագրված փաստաթղթի իրավաչափությունը քննարկենք, բայց քաղաքական մեծամասնությունը չեկավ խորհրդի նիստին, և տապալվեց արտահերթ նիստը։ Հիմա սովորական ընթացակարգով է այս գործընթացը եկել առաջ, և բացի այն, որ միջազգային իրավունքի խախտմամբ, նաեւ սպառնալիքի ներքո կնքված փաստաթուղթ է, դրա հետ զուգահեռ մենք ունենք իրականություն, փաստ, որ այդ փաստաթուղթը արդեն իսկ մեծ մասամբ կիրառվել է, Արցախի Հանրապետության զորքերը դուրս են եկել որոշ տարածքներից, Հայաստանի Հանրապետությունը չգիտեմ՝ ինչ է քննարկում Ադրբեջանի Հանրապետության հետ սահմանների կամ այլ տարածքների բացման հետ կապված»։
Սիմոնյանի խոսքով՝ եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը, որը կապված է գերիների վերադարձի հետ, չի իրագործվել, և իրենք առաջարկում են հենց այդ կետը քննարկել։
Նախագծի հարակից զեկուցող, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանն էլ նշեց, որ Ազգային ժողովը այս հարցի իրավաչափությունը քննարկելու նախ լիազորություն, ապա ընթացակարգ չունի։ 73 դեմ, 40 կողմ ձայներով հարցը չմտավ Ազգային ժողովի նսիտերի օրակարգ։
Այս քվեարկությունից հետո «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ներկայացրեց «ՀՀ-ում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու գործողությունների ծրագիր սահմանելու մասին» հայտարարության նախագիծը։ Հիշեցնենք՝ «Լուսավոր Հայաստանը» այս ճանապարհային քարտեզը ներկայացրել էր ավելի վաղ, որով, ի թիվս այլ դրույթների, նախատեսվում է նաև վարչապետի հրաժարականը։ «Ակնհայտ է, որ այն բոլոր կետերը, որ այստեղ շարադրված են, մնացել են այնպես, ինչպես որ կա: Մենք պնդում էինք, որ երկրի թիվ 1 բանակցողը պետք է փոխվի, այլապես հայանպաստ որոշումների չենք կարող հանգել բանակցությունների ժամանակ: Մյուս կետերով իշխանությունները որևէ քայլ չեն արել ներքին համերաշխության, հանդուրժողականության, միասնականության, սոցիալ-տնտեսական, առողջապահական, հումանիտար ճգնաժամերը հաղթահարելու համար: Քաղաքական ճգնաժամի հաղթահարումն է, որ պետք է սկիզբ դնի մյուս բոլոր ճգնաժամերի հաղթահարմանը: Քաղաքական ճգնաժամը ՀՀ-ում հաղթահարված չէ»,- նշեց Էդմոն Մարուքյանը և ընդիմիջում խնդրեց՝ «Իմ քայլ»-ի հետ բանակցելու համար։
Ընդիմիջումից հետո «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հայտարարեց, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու նախագծին՝ հիշեցնելով, որ իշխանությունը ճանապարհային քարտեզ է հրապարակել, նաև պատրաստ է արտարհերթ ընտրություններ անցկացնել։ «Հիմա ի՞նչ է անում «Լուսավոր Հայաստանը»։ Ասում է՝ այս ամբողջը դնենք մի կողմ, քննարկենք միայն այս նախագիծը եւ մեր օրակարգով։ Այդպես չի լինում, և հետևաբար ձեր առաջարկը, որքան էլ որ դուք պնդեք, որ խնդիրների լուծմանն է ուղղված և լարվածության թուլացմանը, իմ շարադրածով, կարելի է եզրակացնել, որ ձեր գործողությունները ոչ թե միտված են խնդիրների լուծմանը և լարվածության թուլացմանը, այլ հակառակը՝ լարվածության էսկալացմանը»։
Արձագանքելով Մակունցին՝ Մարուքյանը հիշեցրեց, որ «Լուսավոր Հայաստանը» առաջարկում է սահմանադրական ճանապարհով լուծել ստեղծված իրավիճակը։ «Տիկին Մակունցը ասում է՝ քանի որ առաջին կետում գրված է, որ պարտության սիմվոլ վարչապետը պետք է հեռանա, հետևաբար մենք չենք կարող մնացած կետերն էլ դրա հետ քննարկել։ Ես առաջարկում եմ ընդունել օրակարգ, դուք եկեք ասեք, որ չպիտի հեռանա վարչապետը, շարունակեք քննարկումը, ի՞նչ կա դրա մեջ, այդ առաջին կետը այդքան ահասարսուռ կե՞տ է, որ զուտ դրա պատճառով դուք ուզում եք՝ տապալեք այս նախագիծը»:
Նախագիծը չընդգրկվեց օրակարգ 76 դեմ, 37 կողմ ձայներով։
ԱՀ նախագահը վերահսկողական ծառայության անձնակազմին է ներկայացրել նորանշանակ ղեկավար Մհեր Աբրահամյանին
Միրզոյանը դիմել է Մատվիենկոյին 2 հայ գերի կանանց վերադարձի կապակցությամբ
ԱԺ-ն փակ նիստում քննարկում է գերիներին առնչվող հայտարարության նախագիծը
Գագիկ Ծառուկյանն այս պահին նախագահ Արմեն Սարգսյանի տանն է (լուսանկար)
Հայաստանից Արցախ մեկնած բժիշկ-փորձագետներն ամփոփել են այցի արդյունքները
Ջոլին 11,5 միլիոն դոլարով վաճառել է Ռուզվելտին նվիրած Չերչիլի նկարը
ԿԳՄՍՆ ներկայացուցիչները մշտադիտարկման այցեր են կատարել Երևանի նախակրթարաններ
«Լուսավոր Հայաստան»-ը պատրաստ է գնալ ԱԺ լուծարմանը. Տարոն Սիմոնյան
Վարչապետն առավոտյան զանգահարել է Էդմոն Մարուքյանին. նրանք կհանդիպեն
Շենգավիթ վարչական շրջանում տեղի է ունեցել պատերազմում նահատակված հայորդիների հետմահու պարգևատրման արարողություն
«ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո կասկադ» ՓԲԸ-ն հայտարարում է մրցույթ
Իմ կամքով եմ մասնակցել հանրահավաքին. ՊԵԿ նախագահը՝ փետրվարի 25-ի հանրահավաքին՝ իր և աշխատակիցների մասնակցության մասին
Սարկոզին պատրաստվում է վիճարկել դատարանի որոշումը
Կառավարությունն առաջարկում է ՊԵԿ որոշ աշխատակիցների մարտական զենք տրամադրել. ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց նախագիծը
ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց Դատական օրենսգրքում լրացում կատարելու նախագիծը
Երևանի մետրոպոլիտենը կնշի հիմնադրման 40-ամյակը
ԱԺ-ում քննարկվեց հոկտեմբերի առաջին կիրակին՝ որպես Ազգային փոքրամասնությունների օր նշելու նախագիծը
Մարտի երկրորդ կեսն ավելի տաք է լինելու. ամսվա ընթացքում հնարավոր է բուք, ցրտահարություն. ՀՄԿ
Լարսի ճանապարհը նորից փակ է բեռնատարների համար. ռուսական կողմում կա կուտակված մոտ 430 բեռնատար
14 անգամ դուք հնարավորություն եք ունեցել ադրբեջանական պատվիրակների հետ բանավիճելու. Կոնջորյանը՝ Աբովյանին
ԱՄՆ-ը պայմաններ է ներկայացրել Կիևին 150 մլն դոլար օգնություն տրամադրելու համար
Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում, որ այսօր կամ վաղը կհանդիպեն Ծառուկյանի հետ՝ քննարկելու արտահերթ ընտրությունների հարցը
Վենետիկի ջրանցքները ցամաքել են
Սյունիքում 23 համայնքի հողամասերը ապօրինի հանձնվել են վարձակալության. քրգործերով վերականգնվել է 40.8 մլն դրամի վնաս
Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցը ԱԺ-ում հետաձգվեց
Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 5 նոր դեպք
Բացահայտվել է կորած զինծառայողների հարազատներից խաբեությամբ գումար հափշտակելու դեպք. ստացել են 15.000 դոլար (տեսանյութ)
Ներողություն եմ խնդրում, եթե իմ պահվածքում արհամարհական նշաններ եք զգացել. Միրզոյանը՝ Անի Սամսոնյանին
Կա՛մ դուք պետք է ներողություն խնդրեք ԱԺ 1/5-ից, որ արհամարհել եք, կա՛մ պետք է հրաժարական տաք. Մարուքյանը՝ Միրզոյանին
Կորոնավիրուսի թվերը շարունակում են աճել. հաստատվել է 240 դեպք 1 օրում
Արցախում չպայթած ու վտանգավոր զինամթերքների վնասազերծման աշխատանքներ են նախատեսվում բոլոր շրջաններում
Արցախում վերսկսվել են զինծառայողների աճյունների որոնման աշխատանքները. այսօր կփնտրեն 3 ուղղությամբ
Ճգնաժամի հանգուցալուծման տարբերակներ առաջարկվել են, այդ թվում՝ ՀՀ վարչապետի կողմից. Միրզոյանը՝ Ուրիխանյանին
Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՀ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեիի հետ
Մահվան ելքով վրաերթ Երևանում. մահացածը «Գալաքսի» ընկերությունների ծրագրերից մեկի ղեկավարն է
Հայ ուխտավորները ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ այցելել են Ամարասի վանք
Պոլիտեխնիկական համալսարանը դեռ ռեկտոր չունի. շուրջ 10 ժամ տեւած մրցույթում այդպես էլ ոչ ոք չընտրվեց
Գործող նախարարը՝ նախկինում իր բիզնեսի նկատմամբ ճնշումների մասին. ինչ է փոխվել հիմա (տեսանյութ)
Պատերազմում մեկ ոտքից զրկված զինծառայողը հենակներով մասնակցում էր վարչապետի հրավիրած հանրահավաքին, հետո էլ՝ երթին