Արցախի եւ Ադրբեջանի շփման գծում հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12:00-ից հումանիտար հրադադար է հայտարարվում
Արցախի եւ Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծում հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12:00-ից հայտարարվում է հումանիտար հրադադար:
Ավելի քան 10 ժամ տևած բանակցություններից հետո ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հնչեցրեց Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների համատեղ  հայտարարությունը․
Ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի ուղերձի և համապատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ.Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ.Ալիևի պայմանավորվածությունների` կողմերը համաձայնեցին ստորև ներկայացված քայլերի շուրջ.
1. 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
2. Կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հավելյալ։
3.Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինելու առարկայական բանակցությունների` խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով։
4.Կողմերը վերահաստատում են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխությունը։
Լեռնային Ղարաբաղում գրեթե երկշաբթյա պատերազմական գործողություններից հետո, առաջին անգամ երեկ Մոսկվայում կողմերը հանդիպեցին բանակցային սեղանի շուրջ:
Հիշեցնենք, նախօրեին կեսգիշերին մոտ Կրեմլի պաշտոնական կայքում հրապարակվեց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի կոչը՝ մարդասիրական նպատակներով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադար հաստատել`գերիներին և զոհերի մարմինները փոխանակելու համար: