ՀՀ-ում այս պահին կորոնավիրուսի հաստատված 102 դեպք ունենք. Նիկոլ Փաշինյան
Այս պահին ՀՀ-ում ունենք կորոնավիրուսի հաստատված 102 դեպք: Այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարի հատուկ թողարկման ժամանակ: Ըստ վարչապետի՝ դեռ հունվարի 30-ին էր իր հրամանով ստեղծվել կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքային խումբ: «Առաջին դեպքը, որ ունեցանք, Իրանից էր, արագ կարողացանք մեկուսացնել քաղաքացուն, նաեւ իր պատասխանատու վարքն օգնեց: Եվ նրա հետ կապված ունեցանք ընդամենը 3 վարակված: Իսկ մյուս դեպքերում ունեցանք ընդլայնված վիճակ: Էջմիածնում կարողացել ենք կայունացնել վիճակը, եւ հույս ունենք արտադրամասում ևս կկարողանանք կայունացնել, նոր ճյուղերի զարգացում չենք ունենա: Այս պահին չունենք»,- ասաց վարչապետը:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ եթե տեսնեն, որ պայքարի այսօրվա մեթոդն անիմաստ է, կանցնեն 2-րդ, այնուհետ 3-րդ մեթոդին: Հարցին, թե ինչո՞ւ չի ասվում արտադրամասի անունը, որտեղ մեծ թվով վարկված քաղաքացիներ եղան, վարչապետն ասաց՝ զուտ կոռեկտությունից ելնելով: Նույնկերպ չի բարձրաձայնվում հաստատված հիվանդությունը կրողների անունները:
Միայն կարող է ասել, որ Իտալիայի հետ կապ ունեցող արտադրամաս է: Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ պատմեց, թե այդ արտադրամասում ինչպես է վարակը տարածվել: «Արտադրամասը գտնվում է Երեւանի Շենգավիթ համայքնում, Իտալիայից եկել է գործընկերը, եւ որ ամենավատն է. նա եղել է Առողջապահության նախարարության հսկողության տակ: Սակայն շատ ջերմիջեցնողներ է խմել, թաքցրել վիճակը, 1-2 օր անցկացրել ՀՀ-ում, վերադարձել Իտալիա եւ թողել այդպիսի հետեւանք»: