Էջմիածնի հետ կապված գույները թեժացված են. քաղաքապետը հետաձգում է քարոզարշավն ու մանրամասնում (տեսանյութ)
Էջմիածնում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ համացանցում գույները թեժացված են: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջի ուղիղ եթերում ասաց Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը՝ նշելով, որ համացանցում քննարկվող լուրերի մեծ մասն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Քաղաքապետը հայտնեց, որ առայժմ քաղաքի բնակիչներից միայն մեկի մոտ է վիրուսը հայտնաբերվել, որի հետ սերտ շփում ունեցած անձանց տեղափոխում են մեկուսացման վայր, որպեսզի ստուգեն, հետազոտեն: Մեկուսացման վայրի մասին քաղաքապետը մանրամասներ չհայտնեց: Նա հավելեց, որ շտապօգնության եւ ոստիկանական խմբերը քաղաքից տարել են ոչ թե կորոնավիրուսակիր մարդկանց, այլ 1 անձի հետ սերտ շփում ունեցած անձանց:
Էջմիածնի վարակակիր բնակիչը բուժում է անցնում Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Նրա վիճակը ծանր չէ, բժիշկների խիստ հսկողության տակ է:
Դիանա Գասպարյանն անդրադարձավ նաեւ քաղաքապետի հասցեին հնչող մեղադրանքներին՝ նշելով, որ կրթական հաստատությունների մի մասը՝ մարզպետարանի, մի մասը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության տակ են գործում: Ինչ վերաբերում է համայնքապատկան հաստատություններին՝ սպորտդպրոցներին, երաժշտական, նկարչական դպրոցներին, մանկապարտեզներին, ապա այստեղ որոշումները տարբեր են եւ դեռ ոչ հստակ:
«Վաղ առավոտից բոլոր մանկապարտեզներն ապահովվել են անհրաժեշտ քանակությամբ ախտահանիչ նյութերով, երեխաների թաթիկները պարբերաբար ախտահանվում են, հավատացնում եմ հիգիենիկ տեսանկյունից կանոնները խստագույնս պահվում են: Անձամբ իմ վերահսկողությունը շատ խիստ է: Այդ պատճառով մենք այս պահին մանկապարտեզները փակելու որոշում չունենք, սակայն դիտարկում ենք հաճախելիությունը»,- ասաց  քաղաքապետը:
Նա կարգադրել է մեկ շաբաթով փակել միայն սպորտ դպրոցը: Հաշվի առնելով, որ Էջմիածնում մեկ դեպք կա, նաև մարտի 12-ի երեկոյան նախատեսված՝ ապրիլի 5-ի սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ քարոզարշավային հանդիպումը Դիանա Գասպարյանը հետաձգում է: