15 տոննայանոց քարն ընկել-ջնջխել էր բանվորի ոտքը. եզակի վիրահատությամբ այն լիովին վերականգնվել է
Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ի վնասվածքաբանական բաժանմունքի վարիչ Կարեն Մանուկյանն օրերս ավարտին է հասցրել բազմաբարդ 3 էտապով նախատեսված վիրահատությունը, որն իր տեսակի մեջ եզակի է: Այս մասին տեղեկանում ենք բուժկենտրոնի ֆեյսբուքյան էջից:
2013 թվականի բժշկական կենտրոն տեղափոխված Նորիկ Մարգարյանին այլ հիվանդանոցում ցուցել էն ոտքի ամպուտացիա (անդամահատում)` կյանքը փրկելու նպատակով: Հիվանդի մոտ ախտորոշվել է բազմաբեկոր ներհոդային կոտրվածք` մաշկի եւ հյուսվածքների ջնջխումով: Տվյալ հիվանդանոցի կարծիքը կիսել են նաեւ անոթային եւ միկրովիրաբույժները. կյանքը փրկելու նպատակով վերջույթի ամպուտացիայի անհրաժեշտություն:
Նորիկ Մարգարյանը պատմել է, որ դեպքը տեղի է ունեցել քարի հատման արհեստանոցում: Աշխատանքի ընթացքում անուշադրության արդյունքում նրա ձախ ոտքին է ընկել 15 տոննայանոց քար, որից հետո ոտքը կտրվել է ամբողջությամբ. «Ընդամենը մի ջիլ էր մնացել, ոտքս ծնկից ներքեւ կտրվել էր լրիվ, ես աշխատող մարդ եմ, չէի ուզի հաշմանդամ մնալ, ինձ նման կյանք պետք չէր»,- հիշում է Մարգարյանը:
Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնի վնասվածքաբանական բաժանմունքի վարիչ Կարեն Մանուկյանը դեմ էր վերջույթի անդամահատմանը: Նրա ստորագրությամբ եւ պատասխանատվությամբ անոթային վիրաբույժի հետ մոտ 8.5 ժամ տեւած վիրահատության արդյունքում փրկվել է Մարգարյանի ոտքն ու կյանքը:
Վիրահատության երկրորդ էտապով իրականացվել է որոշակի միջամտություն, ինչպես նաեւ ոսկրի պլաստիկա, որից հետո տեղի է ունեցել ոսկրի սերտաճում: Նորիկ Մարգարյանին առաջարկվել է վերջնական վիրահատություն` սրունքի ոսկորների ուղղիչ ոսկրահատում, Իլիզարովի ապարատի տեղադրում եւ վերջույթի երկարացում:
«Առաջին վիրահատությունից հետո էլ ես ինքնուրույն եմ քայլել, ուղղակի կաղում էի: Բժիշկ Մանուկյանը շատ սրտացավ ու համառ էր, ինչի համար ես շնորհակալ եմ ու խոսքեր չունեմ, նա մշտապես պնդում էր, որ ինձ երրորդ վիրահատությունն է պետք, որ ոտքս երկարացնեն ու հավասարվի մյուսին»,- ասել է պացիենտը:
Երրորդ վիրահատությունը հաջող է անցել, շուտով Նորիկ Մարգարյանը հրաժեշտ կտա ժամանակավոր հենակներին եւ ինքնուրույն կքայլի: