Եթե հարցեր լինեն Սերժ Սարգսյանին, կդիմենք, որ ինքն էլ պատասխանի. Անդրանիկ Քոչարյան
Աշխատանքը ցույց կտա, թե հարցերը մինչեւ ուր կգնան. եթե հարցեր լինեն, մենք կդիմենք Սերժ Սարգսյանին, որպեսզի ինքն էլ պատասխանի որոշակի հարցերի: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
Թե որ պահին անհրաժեշտություն կլինի հարցեր ուղղել Սերժ Սարգսյանին, կամ անհրաժեշտություն ընդհանրապես կլինի, թե ոչ, Քոչարյանն ասաց, որ կորոշի հանձնաժողովը։
«Բոլոր մեր ուժային պատասխանատուները, այս պահին եթե ասելիք ունեն, պետք է կենտրոնանան տվյալ ասելիքի վրա: Բայց մենք տեսնում ենք, որ շատ պաշտոնյաներ զբաղված են հասարակության հետ այլ հոլովակներով խոսելով (ակնարկում է Սեյրան Օհանյանին, որն իր կնոջ հետ տեսահոլովակներ է պատրաստում ու հրապարակում – հեղ․): Ինձ այս պահին հետաքրքրում են ապրիլյան դեպքերն ու դրանց ուսումնասիրությանն առնչվող նյութերը»,- ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Հարցին՝ եթե պարզվի, որ ՌԴ-ն ինչ-որ տեղեկացվածություն կամ ներգրավվածություն է ունեցել ապրիլյան պատերազմում, ի՞նչ են անելու, Քոչարյանը պատասխանեց. «Նման հանձնաժողովի նախագահն իրավունք չունի եթեներով խոսել: Խոսելու ենք միայն փաստերով: Սեյրան Օհանյանն էլ ինչ-որ վերլուծություն է արել ու, չգիտես ինչու, պահել ՊՆ-ի սեյֆերում: Ես կարծում եմ՝ վերլուծությունները պետք է խնդիր լուծեին մեր բանակի վիճակը բարելավելու, ուժեղացնելու: Մեր հանձնաժողովի աշխատանքն ուղղված է լինելու մեր անվտանգության համակարգի առողջացմանը: Դա նշանակում է, որ եթե թերացումներ հայտնաբերենք, դրանց վերացման գործընթաց պետք է սկսվի»: