Այս պահին ՀՀ կառավարության հետ քննարկվում է շուրջ 2․7 մլրդ դոլարի 89 ներդրումային ծրագիր․ Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ մարտի 19-ին, մամուլի ասուլիս է հրավիրել։ Այն տեղի է ունենում Մատենադարանի դահլիճում։ Սա Նիկոլ Փաշինյանի երեւանյան երրորդ ասուլիսն է։
Մինչ լրագրողների հարցերին պատասխանելը՝ վարչապետը երկու նկատառում արեց՝ հայտնելով, որ 2019 թվականի փետրվարին նախորդ տարվա նկատմամբ ՀՀ-ում հիպոտեկային վարկավորման ծավալն աճել է 100 տոկոսով․
«Կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում հիպոտեկային վարկավորման աճը կազմել է 145 տոկոս՝ փետրվարը փետրվարի նկատմամբ։ Այսօրվա դրությամբ հիպոտեկային վարկավորման պորտֆելի ծավալն աճել է 30 տոկոսով, եւ սա մասնագետների գնահատմամբ ահռելի աճ է»,- ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ սա նշանակում է՝ առաջիկայում մենք ունենալու ենք շինարարության պահանջարկ, որն իր հերթին բերելու է նոր աշխատատեղեր՝ ոչ միայն շինարարության, այլեւ շինանյութերի արտադրության ոլորտում, եւ, ընդհանրապես, սպասարկման ոլորտում․
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ այս պահին Հայաստանի կառավարության հետ քննարկվում է 89 ներդրումային ծրագիր՝ շուրջ 2․7 միլիարդ դոլարի․
«Դրանցից 42-ը 774 մլն դոլարի ծավալով է, որոնք, ըստ էության, գտնվում են իրականացման տարբեր փուլերում, մյուսները գտնվում են ակտիվ քննարկման փուլում, եւ սա նշանակում է, որ երկրում նաեւ որոշակի ներդրումային հետաքրքրությունների աճ ունենք»։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ մարտի 23-ին երկրում տեղի է ունենալու համապետական մաքրության օր, եւ հույս հայտնեց, որ այդ օրը բոլորը կմասնակցեն մաքրության այդ գործողություններին․
«Ես ինքս էլ անձամբ մասնակցելու եմ, եւ կփորձեմ մասնակցել նախապես չհայտարարված որեւէ բնակավայրում, եւ հույս ունեմ՝ մեր քաղաքացիները նույնպես ակտիվ կմասնակցեն։ Վիզուալ առումով մեր երկրում ամենամեծ խնդիրներից մեկը աղբի համատարածության խնդիրն է»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ կառավարության գործունեության մանրամասներին առաջիկայում անդրադառնալու հնարավորություն դեռ կլինի։