«Գործ N Մարտի 1» ֆիլմը Քոչարյանի առաջարկությամբ չի նկարվել. նրան է զանգահարել մոսկվաբնակ մի հայ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում այս պահին շարունակվում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ բողոքի քննությունը:
Ընդմիջման ժամանակ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը հաստատեց, որ Քոչարյանը մասնակացում է նստին: Հարցին, թե ինչպես է ստացվել, որ այդ անգամ նա նպատակահարմար է գտել մասնակցել բողոքի քննությանը, Ալումյանը պատասխանեց. «Մենք կանխատեսում էինք, որ առաջին ատյանի դատավորը բոլոր պարագաներում անկախ բոլոր փաստարկներից, նյութերից, ապացույցներից օբյեկտիվ որոշում կայացնել չի կարող, այսինքն՝ դատավարությունն ըստ էության ձեւական է, թեեւ մենք ամեն ինչ արեցինք, ուստի պարոն Քոչարյանին այդ մասին տեղեկացրինք նախապես եւ նա որոշեց առաջին ատյանի դատարանի դատավարությանը չգալ»: Մեր դիտարկմանը՝ հիմա ձեւական չէ՞, Ալումյանը ասաց, որ հիմա իրենք հույս ունեն, որ գործն օբյեկտիվ կքննվի եւ կկայացվի օբյեկտիվ որոշում:
Ալումյանը բացառեց, որ գործի քննությունն այսօր ավարտվի: «Եթե այսօր մեր բողոքը մինչեւ վերջ ներկայացնենք եւ ժամանակ մնա, հնարավոր է, որ պարոն Քոչարյանը ելույթ ունենա»,- ասաց Հայկ Ալումյանը:
Նախորդ անգամ Ալումյանից խնդրել էինք հետաքրքրվել, թե «Գործ N Մարտի 1» ֆիլմը Ռոբերտ Քոչարյանի առաջարկությա՞մբ է նկարվել, թե՝ ոչ: Այսօր նա ի պատասխան մեր հարցին ասաց, որ Քոչարյանից ճշտել է եւ նա փոխանցել է հետեւյալը: «Սրանից որոշ ժամանակ առաջ մոսկվաբնակ մի հայ պարոն Քոչարյանին զանգահարել է եւ ասել, որ հայտնի կինոռեժիսոր Ռոման Բաբայանը ցանկանում է իրենից հարցազրույց վերցնել Մարտի 1-ի դեպքերի հետ կապված. խնդրել է, որպեսզի պարոն Քոչարյանը համաձայնի հարցազրույց տալ: Քոչարյանը հարցրել է, թե իրենից բացի էլ ովքե՞ր են խոսելու, մոսկվաբնակ հայը պատասխանել է, որ ենթադրվում է, որ խոսելու են նաեւ պարոն Փաշինյանը եւ պարոն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ այլ անձինք, ովքեր այդ ընթացքում կարեւոր դերակատարություն են ունեցել: Այդ պայմաններում Քոչարյանը համաձայնել է հարցրազրույց տալ: Մի քանի օրվա մեջ օպերատորներն ու ռեժիսորը արդեն եղել են Հայաստանում, իրենից հարցազրույց են վերցել եւ այդ ժամանակ էլ իմացել է, որ պարոն Փաշինյանը եւ Լեւոն Տեր- Պետրոսյանը չեն ցանկացել հարցազրույց տալ, թեեւ նրանց առաջարկվել է: Դրանից հետո ֆիլմը ինչպես է ստեղծվել, ինչպես է մոնտաժվել, ինչպես դրվել շրջանառության մեջ, պարոն Քոչարյանին հայտնի չի եղել»,- ներկայացրեց Ալումյանը:
Մեր հարցին, թե Քոչարյանի խոսքերը մոնտաժվե՞լ են, Ալումյանը նշեց, որ տեղյակ չէ եւ խոստացավ ճշտել:
Ըստ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների՝ Մարտի 1-ի մասին աղմկոտ ֆիլմի հեղինակ, ռուսաստանցի հայազգի հեռուստամեկնաբան Ռոման Բաբայանը Ռոբերտ Քոչարյանից ստացել է 100 հազար դոլար հոնորար: Մեր այս հարցին ի պատասխան Ալումյանը պնդեց, որ Ռոման Բաբայանին Քոչարյանի կամ նրա մերձավորների կողմից որեւէ ֆինանսավորում չի տրվել, նրանց կողմից որեւէ նախաձեռնություն չի եղել, ավելին՝ Բաբայանը միջնորդի միջոցով է կարողացել Քոչարյանի հետ կապ հաստատել եւ խնդրել, որ նա մասնակցի ֆիլմին: «Ռոման Բաբայանը բացարձակապես պարոն Քոչարյանի հետ կապ չի ունեցել, իրենք ուղղակի ծանոթացել են ինչ-որ միջոցառման ժամանակ, ընդամենը այդքանը»,- հավելեց պաշտպանը:
Մեր հարցին, ո՞վ է մոսկվաբնակ աձը ով կապվել է Քոչարյանի հետ, Ալումյանը չգաղտնազերծեց, նշեց, որ Քոչարյանից հետաքրքվել է՝ արդյո՞ք պետք է հրապարկել նրա անունը, ինչին ի պատասխան Քոչարյանը բացասական պատասխան է տվել:
Հիշեցնենք, որ Մարտի 1-ի զոհերի հարազատներն օրեր առաջ հայտարարություն էին տարածել՝ իրենց վրդովմունքն արտահայտելով «Գործ համար Մարտի 1» ֆիլմի նկարահանման եւ «Հ5» հեռուստաընկերությամբ ցուցադրելու կապակցությամբ: «Այդ ֆիլմը կեղծիքի, փաստերի աղավաղման, նենգափոխման եւ դեմագոգիայի վրա կառուցված արտադրանք է, որի ակնհայտ նպատակն է Ռոբերտ Քոչարյանին մաքրել մարտիմեկյան ոճրագործության պատասխանատվությունից եւ մեղսակցությունից»,- նշել էին հարազատները: